Jak zjistit, jestli je voda ze studny pitná?

Mít pár metrů před prahem studnu s pitnou vodou je benefit, kterého se nedostává každému. Ale co když je ve skutečnosti závadná? Pravdu vám prozradí analýza. Co si však počít, když se vám výsledky rozboru nebudou zamlouvat?

Důvěřujte akreditované laboratoři

Kvalitu vody lze otestovat několika způsoby. A jak už to tak bývá, některé jsou spolehlivé více, jiné zase méně. Orientační hodnoty můžete zjistit svépomocí, resp. použitím testovací sady v podobě roztoku či proužků. Mnohem průkaznější jsou rozbory odborné. Zašlete-li vzorek do akreditované laboratoře, získáte velmi detailní přehled o složení vody ve vaší studně. Dozvíte se o přítomnosti bakterií, pesticidů i radioaktivních látek. Kromě toho budete mít jasno ohledně tvrdosti.

Pokud se ukáže, že voda odpovídá hygienickým standardům, můžete využívat stejným způsobem jako vodu z kohoutku, tedy i k pití a vaření. V opačném případě si budete muset pořídit filtr nebo čističku (pozor – jedná se o jiné zařízení než čističku odpadních vod neboli domovní ČOV).

Jaké látky se ve studniční vodě vyskytují nejčastěji?

Pokud jsou v okolí studny používána dusíkatá hnojiva, mohou se spodních vod dostat dusičnany a dusitany – tyto látky jsou nebezpečné především pro kojence. Takto kontaminovanou vodu je možné používat např. na splachování nebo úklidové práce, případně ji upravit pomocí tzv. iontoměniče v domácí úpravně či filtrační konvici.

Zajímavý článek:  Klamovka nabídne atraktivní zázemí pro mladé rodiny

Mezi další obvyklé potíže patří vyšší obsah železa a manganu. Týká se zejména hlubších studní a řešením bývá oxidace a následná filtrace (používá se filtr se speciálním oxidačním pískem).

Když se na základě rozboru prokáže přítomnost bakterií, nezbývá než studnu vyčistit a dezinfikovat. Někdy však nezbývá, než vodu upravovat chlorováním, ionizací či UV zářením.

A když se ukáže, že se ve vodě nachází radioaktivní látky? V takovém případě neprodleně kontaktujte odborníky a nechte si doporučit optimální řešení (pravděpodobně reverzní osmózu, případně provzdušňování).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *