Ochraňte svou stavbu díky správně navrženému hromosvodu

Hromosvody dokážou jakoukoliv nemovitost ochránit před nejviditelnějším projevem bouřky – bleskem. Jde vlastně o silný elektrický výboj, směřující přímo do země. A pokud se jí dotkne, nabije všechny okolní vodivé předměty na krátkou dobu vysokým elektrickým napětím.

To může být nejenom životu nebezpečné, ale také může ohrozit mnohé elektrické součásti, které k obytným i průmyslovým prostorám neodmyslitelně patří. A právě proto byste nikdy neměli začít stavět, aniž by vám chyběly návrhy hromosvodů.

Vnější a vnitřní ochrana budovy

Do projektu se totiž tato ochrana dá začlenit mnohem lépe než do již hotové stavby. Je však důležité zmínit to, že hromosvod poskytuje pouze vnější ochranu před bleskem. Tedy před tím, že tento přírodní jev udeří a všechno okolo sebe doslova roztrhá na kusy.

Pokud však chcete ochránit i vnitřní vybavení stavby, musíte se spolehnout i na systémy vnitřní ochrany, které funkci hromosvodu velmi dobře doplňují. K tomu budou zapotřebí svodiče přepětí na přívodu elektřiny a rozvodu v domácnosti. Pokud totiž blesk udeří do hromosvodu, může z něj přepětí snadno přeskočit do okolí. Ovšem svodič dokáže tyto výchylky absorbovat a ochránit tak veškerou elektroniku.

Zajímavý článek:  Jak poznat kvalitní regál, který vydrží dlouhá léta?

Dejte pozor na normy

Pokud si na projekty hromosvodů sjednáváte firmu, dejte pozor na to, aby se dobře orientovala ve všech platných předpisech. Povinnost ochrany před přepětím je totiž zapracována  i do našich stavebních předpisů. Konkrétně ji najdete v popisu technických norem týkajících se elektroinstalace a elektrických zařízení (ČSN EN 62305).

Společnost Hromoelektro s.r.o. působí na našem trhu již řadu let a má za sebou množství doložitelných projektů a referencí. A nabídnout samozřejmě může i nezbytná oprávnění a osvědčení. Více se o jejích službách dozvíte na stránkách Hromoelektro.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *