Vše, co potřebujete vědět o vývozu septiku

Uvažujete-li nad pořízením septiku, možná máte v hlavě pár otázek, na které byste chtěli znát odpovědi. Péče o septik není nic složitého, avšak pokud chcete, aby fungoval správně, je třeba dodržovat určitá pravidla. Vše, co s provozem septiku souvisí, se dozvíte v tomto článku.

Co je septik a k čemu slouží?

Septik je 2-3komorová vodotěsná nádoba, v níž se akumulují odpadní vody produkované vaší domácností, které se následně čistí. K tomu právě slouží komory, mezi nimiž odpadní voda protéká. Postupně se v nich usazuje kal. Dá se tedy říci, čím více komor, tím lépe. Čištění vody je poté účinnější.

Výhody septiku

Vývoz septiku není tak častý jako u jímky, protože v něm probíhají biochemické procesy rozkládající kaly a sedimenty. Septik pracuje na mechanickém principu, proto nevyžaduje napojení na elektřinu. Oproti čističce odpadních vod tak nehrozí zvýšení provozních výdajů vaší domácnosti. Je-li septik vybaven pískovým filtrem, můžete pročištěnou vodou zavlažovat trávník.

Proč je potřeba septiky a jímky vyvážet?

Septik má zpravidla odvod přes filtr do půdy nebo do kanalizace. Z toho důvodu částečně přečištěná voda z něho odtéká a může být smysluplně využita jako užitková voda. Jelikož se v septiku usazuje kal, je třeba zajistit odvoz fekálií, aby byly dodrženy kanalizační předpisy. V opačném případě se septik přeplní a bude způsobovat nepříjemný zápach či jiné potíže.

Jaký je postup při vývozu septiku?

Služby odvozu septiku mohou využít jak soukromé osoby, tak firmy a vodárenské společnosti. Společnosti specializující se na odsátí, čištění a vývoz septiku disponují výkonnou technikou, která si poradí téměř s čímkoliv. Kromě septiku dokáže vysát tukový lapol či zatopený sklep. 

Samotný postup objednávky odvozu septiku je u firmy Herčík a Kříž velmi jednoduchý. Vyplníte online formulář s vašimi kontaktními údaji a popisem vašeho požadavku. Následně budete kontaktováni dispečerem ohledně návrhu nejlepšího řešení, termínu zásahu a orientační ceny.

Co bude následovat po příjezdu vozidla

Odvoz septiku se provádí cisternovým fekálním vozem, který je zpravidla vybavený recyklační nebo kombinovanou nástavbou. Díky ní lze po odsání nečistot ze septiku vyčistit jeho nádrž tlakovou vodou, takže vypadá jako nová. Jakmile je vše odsáto a vyčištěno, odpad je odvezen a zlikvidován v souladu s ekologickými standardy a všemi platnými zákony a nařízeními.

Vozidla se špičkovou technikou

Aby čistící práce byly provedeny co nejlépe a nejrychleji, je třeba si k nim vybrat vozidla s vysoce výkonnou technikou. Nejvýkonnějším vozem je Scania 8×4 s recyklační nástavbou KAISER. V jeho výbavě nechybí špičková vodní pumpa s výkonem 500 litrů při 200 barech.

Zajímavý článek:  Dřevostavba nebo zděný dům. Jak dopadne napínavý souboj?

Maximální sací výkon je 6 200 m3/hod, kterým nahradí i extra výkonné sací bagry. Protože jde o vůz s recyklací, ušetří čas, co se týče čištění a vylévání odpadu. Hydraulické sací rameno se zdvihem až o 40° a možností otočení o 300° snadno dosáhne i do vzdálenějších a hůře přístupných míst. Za zmínku jistě stojí též otočný a pevný buben s hadicemi na tlakovou vodu, teleskopický výsuv na čistící hadici, horní buben na sací hadice s kapacitou 19 m.

Na míru vašim potřebám

Na čištění kanalizací malých i velkých profilů a sání kalů jsou doporučovány vozy Scania, Iveco a Renault s recyklační nástavbou. Tyto vozy dokáží čistit i dlouhé úseky, neboť díky recyklační nástavbě není nutné opakovaně jezdit pro vodu. Vypořádají se též s těžko dostupnými místy, kam běžná technika nedosáhne. Tyto modely vozů jsou vhodné pro sání tuhých odpadů, fekálií a tukových lapolů z jímek a nádrží. Do center měst se hodí menší vozy, jakými jsou např. Renault proplach 1, 2 a 4 zaměřující se na čištění domovních a areálových kanalizací. Sací hadice dosáhne do vzdálenosti až 30 m.

Jak se stanoví cena?

Cena za vývoz septiku se stanovuje na základě několika kritérií. Odvíjí se od velikosti cisterny, paušálního poplatku za výjezd vozidla nebo dle ujetých km a ceny za ujeté km k místu vývozu fekálií. V případě následného čištění septiku je třeba připočítat ještě cenu za nasátí, čištění, vysypání a vymytí cisterny. V ceně sání je započítáno natažení sacích hadic do 25 m. Při větší délce, která může dosahovat až 200 m, je cena stanovena individuálně.

Přibližná cenová kalkulace

Vývoz fekálií, a to pouze vody z jímek, septiků a žump bez kalů cisternou o objemu do 3 m3 stojí přibližně 2 912 Kč. Převzetí kalu ze septiku o hmotnosti do 2 t je kalkulováno na 2 800 Kč. Dle typu vozidla se účtuje cena dopravy buď za 1 km, nebo paušálně, pokud se jedná o Říčany nebo Slaný. Konkrétní kalkulaci obdržíte na základě vyplnění zmiňovaného online formuláře.

Na co je třeba pamatovat?

Septik by se měl vyvážet 1-2× do roka s ohledem na jeho velikost a vytížení. Potvrzení o vývozu septiku si rozhodně uschovejte. V případě kontroly vám při nepředložení dokladu hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč. Vývoz septiku byste jednoznačně měli nechat na odbornících a nepouštět se do této činnosti svépomocí. A to zejména prostřednictvím agresivních chemických čisticích prostředků, které ve výsledku zabijí prospěšné mikroorganismy podílející se na biologickém procesu rozkladu kalu.

Shrnutí na závěr

Septik by měl být pravidelně čištěn ještě předtím, než se objeví zápach. Ten vypovídá o přeplněném septiku. Urgentní vývoz septiku si objednejte, pokud pozorujete krusty kalu v nádrži, pomalý odtok vody v domě či kaluže v okolí septiku. V těchto případech se okamžitě obraťte na firmy specializující se nejen na vývoz septiku, ale také na havarijní služby týkající se odpadů a kanalizací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *