Party Tent Vlagjes Colorful Colors  - Dimhou / Pixabay

Pořádáte na zahradě párty? Víte jak vybrat levný zahradní altán

Jsme specialisté na zahradní párty stany. Pomůžeme vám s výběrem toho správného zahradního altánu. Máme dlouholetou zkušenost se zákazníky. Většině stačí položit několik správných otázek. Tím, že si na ně zákazník sám odpoví, ho vlastně krásně navede a výběr správného zahradního altánu se stává hračkou.

Před výběrem zahradního altánu

Před výběrem zahradního altánu je třeba si zodpovědět tyto otázky:

  • potřebujete altán, který bude stát na místě celoročně nebo jen po dobu nějaké akce,
  • chcete ochránit před větrem, sluncem nebo deštěm nebo před vším najednou,
  • jak často budete altán převážet (tedy jak často bude demontován a opět stavěn),
  • jakou barvu byste pro svůj altán zvolili,
  • pro kolik lidí bude altán určen,
  • kolik místa máte k dispozici na uskladnění stanu,
  • kolik korun si můžete dovolit investovat do nového altánu.

Jakou konstrukci zvolit pro nový altán

Obecně se konstrukce skládacích altánu dají rozdělit na klasické trubkové nebo nůžkové systémy.

Trubkové znamená, že konstrukce je ze slabostěnných trubek, které se zasouvají do sebe nebo v rozích altánu do plastových spojek. Výhodou je lehká konstrukce, dá se snadno přenášet. Stavba je snadná, ale přece jen o kousek pomalejší, než nůžkové systémy.

Nůžková konstrukce znamená, že je konstrukce celého stanu (kromě stojných nohou) kompletně propojena kovovými nýty. Pomocí nůžkového systému (pantograf) stačí jen na každé straně zatáhnout a altán stojí. Celá konstrukce stanu je těžší, je ale rychlejší ji postavit, než konstrukci trubkovou. Altán s nůžkovou konstrukcí je stabilnější a odolnější větru.

Zajímavý článek:  Stavíte? Rekonstruujete? Fotografujete? Dokumentujete? Vytvořte si vlastní fotoknihu jako dokumentaci stavby

Jaký rozměr je pro altán ideální

Nejmenší stany mají půdorys 3 x 3 m. Když ve středu umístíte malý stůl 80 × 80 cm, tak se do stanu vejdou ještě 4 sedící osoby. To ale jen v případě, že altán používáte jako slunečník. Když se spustí malý déšť, osoby  začnou mírně trpět:-). V případě potřeby větších rozměrů jsou k dispozici 6 × 3 m a i větší. Doporučujeme si půdorys stanu nakreslit ve vhodném měřítku na papír a zakreslit i požadovaný rozměr stolu spolu se strávníky. Tak asi nejrychleji přijdete na to, jaký rozměr altánu je pro vás ten pravý.

Altán proti slunci, dešti nebo větru?

Chcete-li skládací altán za nejlevnější cenu, je třeba se smířit s tím, že plachta altánu bude tenká a už při malém dešti bude pršet i uvnitř. Dále s tím, že při sebemenším větru bude potřeba altán složit, aby nedošlo k potrhání konstrukce. Levné skládací altány tedy slouží spíše k vytvoření stínu, slabý vítr a malý deštík nevadí. Pokud toužíte po kvalitnějším výrobku, kam voda nezateče (takové používají řemeslníci jako provizorní garáž nebo k uskladnění suchého dřeva a pod…), je třeba si připlatit.

Plachty na skládací altány se vyrábějí z voděodolného polyesteru. Základní parametr, který u plachet sledujeme je tzv. gramáž. Tedy kolik gramů polyesteru je na m² plachty. Více je lépe. U těch nejlevnějších stanů je 110 g/m². Dražší řešení nabízejí 180, 200 a více g na m².

Beer Tent Set Benches Dining Tables  - congerdesign / Pixabay

congerdesign / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *