house, architecture, family

Výhody a nevýhody dřevostaveb, aneb co byste měli vědět než se pustíte do stavby.

Dřevostavby jsou čím dál tím populárnější, a to z dobrého důvodu. Jsou ověřenou klasikou, byť se od jejich budování na čas upustilo, dnes se k nim spousta lidí ráda vrací. Než se i vy pustíte do stavby domu ze dřeva, je dobré si připomenout jak výhody, tak i nevýhody tohoto typu staveb.

Výhody dřevostaveb

Rychlost výstavby

Úžasnou vlastností dřevostaveb je rychlost, s jakou je možné postavit. Jejich realizace je mnohem rychlejší než u běžných zděných staveb, a to bez ztrátě na kvalitě. Většina částí se připravuje na pile, což zkracuje čas potřebný na staveništi. Standardní dřevostavbu tak lze postavit jen za několik málo týdnů až měsíců. Záleží na velikosti a vlastnostech konkrétního domu.

Energetická náročnost

Dřevo má vynikající izolační vlastnosti, což z něj dělá ideální materiál pro stavbu energeticky úsporných domůDřevěnice dokáží výrazně snížit náklady na vytápění a chlazení díky přirozené schopnosti dřeva udržet teplo.

Ekologičnost

Dřevo je obnovitelný zdroj, a pokud je správně obhospodařované, může být i velmi ekologickým stavebním materiálem. Použití dřeva při stavbě domu snižuje uhlíkovou stopu a napomáhá ochraně životního prostředí, což je téma, které se v současnosti dostává stále více do popředí.

Flexibilita designu

Dřevo umožňuje vybudovat širokou škálu architektonických řešení a designových možností. Je snadno opracovatelné, a tak s ním můžete dosáhnout různých stylů a tvarů, které by s jinými materiály byly obtížně realizovatelné.

Zajímavý článek:  Tepelná čerpadla do domácnosti pomohou ušetřit i vám

Přirozený vzhled a pocit

Dřevěnice působí přirozeným a teplým dojmem, který u mnohých vyvolává jakýsi hřejivý pocit a upřednostňují tak raději dřevo nad betonem a kovem. Dřevo vytváří jedinečnou, příjemnou a útulnou atmosféru, což je vlastnost, kterou jiné materiály dokáží nabídnout jen s těží.

Nevýhody dřevostaveb

Údržba

Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu, aby vydrželo a zachovalo si svou kvalitu a krásný vzhled. Budete ho muset chránit před škůdci, vlhkostí a povětrnostními vlivy. Zkrátka budete muset pravidelně natírat a ošetřovat.

Citlivost na vlhkost

Dřevo je citlivé na vlhkost a může se zdeformovat nebo poškodit, když není správně ošetřené. U dřevostaveb je důležité věnovat zvýšenou pozornost izolaci a větrání, abyste pak neměli problémy s vlhkostí, na které je tento typ staveb citlivý.

Riziko hoření

Dřevo je hořlavé. To je zkrátka fakt, a proto můžou být také dřevostavby náchylnější k požáru než stavby z jiných materiálů. Naštěstí moderní dřevostavby jsou stavěny s řadou protipožárních opatření, která snižují riziko vzniku požáru a zpomalují jeho případné šíření.

Náklady na materiály

Kvalitní dřevo může být dražší než jiné stavební materiály. Navíc, pokud se rozhodnete pro dřevo z udržitelných zdrojů, mohou být náklady ještě vyšší.

Hluková izolace

Dřevo bohužel není tak dobrým zvukovým izolátorem jako některé jiné stavební materiály. Když tedy toužíte po klidném a tichém bydlení, budete pravděpodobně muset investovat do dodatečných protihlukových opatření, pokud tedy nebudete stavět na samotě u lesa.

Jak je vidět, dřevostavby mají mnoho výhod, od rychlosti výstavby po nízkou energetickou náročnost a ekologičnost. Nicméně mají i své nevýhody, jako je nutná údržba a citlivost na vlhkost. Jestliže jste nyní ve stádiu rozhodování, dobře zvažte všechny tyto pro a proti, aby vám váš nový domov v budoucnu přinášel jen radost a pohodlí.

home construction, frame, wood

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *