inside, curtain, window

Záclony vs. závěsy – víte, v jakém poměru by měla být jejich délka?

Když se řekne bytový textil, vybavíme se obvykle ihned útulnost našeho bydlení, kterou bezpochyby reprezentuje. Patří jak do takzvaného domáckého bydlení, tak i do maximálně účelně zařízeného prostoru.

Nezáleží na tom, zda jde o dekorativní bytový textil nebo o čistě praktické hotové záclony. V každém případě dokáže přívětivost a útulnost vašeho obvykle pozvednout o několik tříd výše. Ovšem jen za předpokladu, že při jeho výběru použijte ta správná pravidla.

Nákup dekorací na okna

Nejvýraznějšími členy této rodiny jsou rozhodně záclony a závěsy. Na jejich vzájemné kombinovatelnosti opravdu záleží. Pokud totiž neznáte základní pravidla, můžete nechtěně nadělat řadu chyb, a ty vzhledu žádné místnosti rozhodně neprospějí. A co si tedy zapamatovat na prvním místě? Rozhodně řasení.

U záclon je třeba zvolit dvojnásobnou délku textilu oproti naměřené délce garnýže nebo záclonové tyče (rozhodně neměřte jen šířku okna samotného, to by rozhodně nestačilo). Ovšem tentýž krok je třeba provést i u závěsů. I u těch nejtěžších  a nejrobustněji působících je nějaké to řasení třeba. Velká plocha látky bez řasení jakýkoliv pozitivní dojem spolehlivě „zabije.“

Zajímavý článek:  Rozzařte svůj domov barevnými světly

Jak je to s délkou záclon a závěsů

Důležitá je ovšem i délka. Zlaté pravidlo při zařizování bydlení říká, že závěs by měl pod sebou záclonu zcela schovat. Žádné „vykukování“ tedy rozhodně není žádoucí. A tomu se jednoduše nevyhnete, pokud koupíte tento bytový textil ve stejné délce. Pamatujte si tedy, že závěs by měl být v ideálním případě vždy o něco širší a delší.

Poslední bodem je pak sladění ostatních předmětů v interiéru. Zaměřte se především na velké bytové textilie, jako je například povlečení. Se závěsy nebo záclonami by mělo ladit buď barevně nebo díky použitým vzorům. Jak na to se můžete podívat u specialistů na Dante.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *