Bezúdržbové terasy WPC

Každý, kdo plánuje mít u svého domu nebo bytu terasu či balkon si také přeje, aby měla přírodní vzhled, avšak aby s péčí o ni nebyla spojena spousta práce. Většina povrchů, zejména dřevěných, přináší řadu starostí s údržbou a kromě toho je možné se začas setkat s barevnou nestálostí, případným oděrem a s tím souvisejícím vznikem třísek.

Další problémy které souvisejí s dřevěným materiálem mohou být i různé dřevokazné houby, hniloba a škůdci. Hledáte-li řešení, které v sobě snoubí vzhled přírodního materiálu a minimální potřeby údržby, jeho jméno je: bezúdržbové terasy WPC.

Hitem jsou WPC materiály!

Terasy WPC  jsou vyráběny ze směsi dřeva a polymeru. Zatímco dřevěná složka dává materiálu pěkný přírodní vzhled, polymerová část přináší a zajišťuje kladné vlastnosti jako je bezúdržbová péče a dlouhá životnost. Lze říci, že poměr obou složek se může různit a pohybuje se v poměru 50 – 75 % dřevěného substrátu a 25 – 50 % polymerové části. Pokud chcete vsadit na špičkovou kvalitu, informujte se u výrobce či prodejce, jaký polypropylen k výrobě používá.

Kvalitnější je vysokohustotní polyetylén, tak zvaný HDPE. Kompromisním řešením je pak materiál vyrobený z polypropylenu (PP). Je třeba vědět, že tento materiál je méně odolný vůči teplotním výkyvům, což může mít vliv na jeho odolnost a rovněž to může ovlivnit jeho životnost. Platí zde, že je rozhodně lepší si připlatit za kvalitu a získat podlahovinu pro terasu s vskutku dlouho životností.

[quote]Další co ovlivňuje životnost a kvalitu WPC terasy je vedle typu materiálu také profil terasových prken, nosných profilů a neposlední řadě pečlivá stavební připravenost a správná odborná montáž.[/quote]

Duté nebo plné profily?

Profily terasových prken a také nosné profily se vyrábějí v plném a dutém provedení. Je jasné, že plné profily vám nabídnou takové výhody, jakou je vysoká pevnost a nosnost. Není nutné je spádovat, lištovat, ani terasy v těchto profilů speciálně kotvit. Jejich vynikající vlastností je také snadná montáž.

Na druhé misce vah je pak jejich vyšší hmotnost a logicky i vyšší cena. Duté, levnější profily mají několik nevýhod. Na rozdíl od těch plných je duté třeba spádovat po směru prken, nutností je kotvení terasy a lištování. Duté profily jsou náchylnější k poškození a jejich životnost bývá kratší. Na druhé straně je výhodou jejich relativní lehkost, snadná manipulace a samozřejmě také nižší cena.

Zajímavý článek:  Die Top 10 der atemberaubendsten Fotos aus der Gegend von Jena, Louisiana

Jaké jsou povrchy teras WPC?

Maximální snahou je dosažení co nejopravdovějšího vzhledu přírodního materiálu, konkrétně dřeva. Na výběr je povrch hladký nebo různě drážkovaný a záleží jen na vás, jaký typ vás osloví. Rovněž nabídka barevných provedení je široká a tak si můžete „diktovat“ barvu tak, aby co nejlépe ladila s exteriérem vašeho domu nebo bytu. Ovšem ještě něco si můžete vybrat – vlastnosti povrchu. Některý je odolnější proti poškrábání, jiný vyniká minimální kluzkostí i v případě, že jsou prkna mokrá. Doporučuje se opravdu dobře se informovat o nabízených produktech a neměli byste sáhnout po první nabídce, kterou dostanete. Důležitá je konzultace s odborníkem, který dokáže zohlednit vaše požadavky a nabídnout vám to nejlepší řešení pro vás.

Má WPC materiál širší možnost užití?

Odpověď zní jednoznačně ANO. Kromě teras a balkonů jej můžete využít také jako povrch kolem bazénu a to jak venkovního, tak vnitřního, ale také například do sauny či zimní zahrady a dalších prostor a dokonce i na obklady domů. Univerzálnost tohoto výjimečného materiálu ho předurčuje k opravdu širokému využití. A pokud vás ještě napadá, proč název materiálu zní právě WPC, je to jednoduché: WPC je zkratka anglického WOOD PLASTIC COMPOSITE, což v překladu znamená dřevo plastový kompozit.

Bezúdržbové terasy WPC

inkflo / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *