Bezúdržbové terasy WPC

Každý, kdo plánuje mít u svého domu nebo bytu terasu či balkon si také přeje, aby měla přírodní vzhled, avšak aby s péčí o ni nebyla spojena spousta práce. Většina povrchů, zejména dřevěných, přináší řadu starostí s údržbou a kromě toho je možné se začas setkat s barevnou nestálostí, případným oděrem a s tím souvisejícím vznikem třísek.

Další problémy které souvisejí s dřevěným materiálem mohou být i různé dřevokazné houby, hniloba a škůdci. Hledáte-li řešení, které v sobě snoubí vzhled přírodního materiálu a minimální potřeby údržby, jeho jméno je: bezúdržbové terasy WPC.

Hitem jsou WPC materiály!

Terasy WPC  jsou vyráběny ze směsi dřeva a polymeru. Zatímco dřevěná složka dává materiálu pěkný přírodní vzhled, polymerová část přináší a zajišťuje kladné vlastnosti jako je bezúdržbová péče a dlouhá životnost. Lze říci, že poměr obou složek se může různit a pohybuje se v poměru 50 – 75 % dřevěného substrátu a 25 – 50 % polymerové části. Pokud chcete vsadit na špičkovou kvalitu, informujte se u výrobce či prodejce, jaký polypropylen k výrobě používá.

Kvalitnější je vysokohustotní polyetylén, tak zvaný HDPE. Kompromisním řešením je pak materiál vyrobený z polypropylenu (PP). Je třeba vědět, že tento materiál je méně odolný vůči teplotním výkyvům, což může mít vliv na jeho odolnost a rovněž to může ovlivnit jeho životnost. Platí zde, že je rozhodně lepší si připlatit za kvalitu a získat podlahovinu pro terasu s vskutku dlouho životností.

[quote]Další co ovlivňuje životnost a kvalitu WPC terasy je vedle typu materiálu také profil terasových prken, nosných profilů a neposlední řadě pečlivá stavební připravenost a správná odborná montáž.[/quote]

Duté nebo plné profily?

Profily terasových prken a také nosné profily se vyrábějí v plném a dutém provedení. Je jasné, že plné profily vám nabídnou takové výhody, jakou je vysoká pevnost a nosnost. Není nutné je spádovat, lištovat, ani terasy v těchto profilů speciálně kotvit. Jejich vynikající vlastností je také snadná montáž.

Na druhé misce vah je pak jejich vyšší hmotnost a logicky i vyšší cena. Duté, levnější profily mají několik nevýhod. Na rozdíl od těch plných je duté třeba spádovat po směru prken, nutností je kotvení terasy a lištování. Duté profily jsou náchylnější k poškození a jejich životnost bývá kratší. Na druhé straně je výhodou jejich relativní lehkost, snadná manipulace a samozřejmě také nižší cena.

Zajímavý článek:  Bioklimatické pergoly jsou estetické a praktické řešení pro každou zahradu

Jaké jsou povrchy teras WPC?

Maximální snahou je dosažení co nejopravdovějšího vzhledu přírodního materiálu, konkrétně dřeva. Na výběr je povrch hladký nebo různě drážkovaný a záleží jen na vás, jaký typ vás osloví. Rovněž nabídka barevných provedení je široká a tak si můžete „diktovat“ barvu tak, aby co nejlépe ladila s exteriérem vašeho domu nebo bytu. Ovšem ještě něco si můžete vybrat – vlastnosti povrchu. Některý je odolnější proti poškrábání, jiný vyniká minimální kluzkostí i v případě, že jsou prkna mokrá. Doporučuje se opravdu dobře se informovat o nabízených produktech a neměli byste sáhnout po první nabídce, kterou dostanete. Důležitá je konzultace s odborníkem, který dokáže zohlednit vaše požadavky a nabídnout vám to nejlepší řešení pro vás.

Má WPC materiál širší možnost užití?

Odpověď zní jednoznačně ANO. Kromě teras a balkonů jej můžete využít také jako povrch kolem bazénu a to jak venkovního, tak vnitřního, ale také například do sauny či zimní zahrady a dalších prostor a dokonce i na obklady domů. Univerzálnost tohoto výjimečného materiálu ho předurčuje k opravdu širokému využití. A pokud vás ještě napadá, proč název materiálu zní právě WPC, je to jednoduché: WPC je zkratka anglického WOOD PLASTIC COMPOSITE, což v překladu znamená dřevo plastový kompozit.

Bezúdržbové terasy WPC

inkflo / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *