Porch Vintage Chair Old House  - Ray_Shrewsberry / Pixabay

Vybíráme palubky: smrk, modřín nebo tropické dřevo?

Jde vám při výstavbě vašeho domu či třeba zahradní chatky o maximálně přírodní vzhled? Chcete, aby vaše stavba ladila s okolím nebo musí jednoduše zapadnout do krajiny kvůli místně platným předpisům? Není nutné sahat ihned po dřevostavbě, i běžný dům z cihel či betonu můžete nakonec obložit palubkami tak, že bude vypadat jako vystřižený z nějaké severské scenerie.

Stačí použít fasádní palubky, terasová prkna apod. A rázem se budete cítit jako uprostřed divočiny. A na jaké materiály vsadit? Vybírejte podle jejich předností.

Na vhodné volbě dřeviny závisí životnost celého projektu

Kvalita vs. cena – to je rovnice, před níž většina majitelů obdobných objektů stojí. Mezi aktuální favority patří rozhodně sibiřský modřín, který dokáže skvěle odolávat i nepříznivým povětrnostním podmínkám a vypadá dobře i po mnoha letech.

Kvůli vyšší ceně však bývá u méně prozřetelných majitelů nahrazován domácím modřínem či dokonce smrkem. Nevýhodou bývá rovněž jeho reakce na kovy – pokud se dostane do kontaktu například se železným předmětem, začnou se na povrchu dřevěné podlahy nebo třeba saunových palubek tvořit nehezké modročerné skvrny. Naopak použití např. nerezu nevadí.

Mezi naším a sibiřským modřínem je rozdíl

Díky podmínkám, v jakých tento druh modřínu vyrůstá, je ve výsledku mnohem odolnější. A i když je nutné počítat s jeho mírným kroucením, opět jde o menší problém, než u tuzemských dřevin.

Mimochodem z měkkých dřev patří smrkové palubky mezi nejtěžší. Tolik nevstřebávají vodu, odolávají houbám a hnilobě, a v neposlední řadě se mohou pochlubit i vysokou mechanickou odolností vůči tlaku a pevností.

Dřevěné terasy či fasády ze sibiřského modřínu by tedy měly padnout do oka všem, pro něž není rozhodující nízká cena, ale zároveň nechtějí připlácet za mnohdy předražená exotická dřeva.

Náš tip: Aby zůstal modřín (i další druhy dřeva) dlouho jako nový, vsaďte při jeho údržbě na vhodné osmo přírodní nátěry na dřevo. Více informací najdete například na webu Shop.Au-Mex.cz.

Jak by měla vypadat ta správná podlaha pro sport?

Provozujete sportovní centrum, případně jiné místo, kde se to milovníky zdravého pohybu jen hemží? Pokud už cítíte, že vaší stávající podlaze dochází dech, což se velmi rychle začne odrážet na výkonu i bezpečnosti hráčů, zjistěte, kdy a jak ji vyměnit za novou.

Rekonstrukce se není třeba bát. Ne vždy je nutné sahat k té kompletní, při níž se mohou náklady vyšplhat i do statisíců. Kvalitní sportovní podlahy často vyžadují pouze renovaci povrchu.

Podlahy pro tělocvičny a jak je opravit

Musíte však zasáhnout včas, než se poškození povrchu prohloubí. V takovém případě je leckdy nutné podlahy vyměnit, a to podle současných sportovních standardů. Kompletní rekonstrukce pak znamená i výměnu pružného podkladního roštu. O takovém zásahu by však měl vždy rozhodovat vyškolený odborník. Nebojte se proto pozvat na návštěvu renomovanou firmu a nechat si předestřít všechny možnosti.

Dřevo nebo plast? Klasika stále vítězí

Pokud se rozhlédnete po stávajících tělocvičnách, zjistíte, že v naprosté většině případů je jejich povrch stále ještě dřevěný. Stačí si tedy najít vhodný prodej parket a máte napůl vyhráno. PVC krytiny se hodí jen pro velmi specifické případy, takže se o nich zpravidla nevyplatí ani uvažovat.

Kompletní obnovu prostor však vlastními silami nezvládnete. Zahrnuje totiž hned několik důležitých kroků:

  • odpružení podkladu (důležité pro odskočení míče i zmírnění případných zranění při pádu a dopadu),
  • realizaci správných roztečí mezi vrstvami,
  • pokládku kvalitního záklopu,
  • lakování (přípravky s atestem na protiskluz, kladoucími důraz na kvalitu a odolnost).

Kde najít pomoc

Pokud vás zajímá renovace parket Plzeň, pak vám své služby nabídne společnost PARKETCENTRUM. Nabízí renovaci, rekonstrukci i pokládku nových sportovních podlah. Mezi přední zákazníky této firmy patří zejména školy a městské tělocvičny, ale v jejím portfoliu realizovaných zakázek nechybí ani sportovní kluby a soukromá sportoviště. Nabízí podlahy na klíč i další služby. Zjistěte více na www.parketcentrum.cz.

Pokračování článku