Borovice Heldreichova a její dlouhověkost

Každá okrasná zahrada si zaslouží i odpovídající tvarovaný strom. Jednu z možností přitom symbolizuje borovice Heldreichova, která vyniká svým pomalým růstem a dlouhou délkou života. Nejstarší jedinec je na světě již přes 1300 let, dokážete si to představit?

Odkud pochází a jak vypadá

Popisovaná okrasná borovice má svůj domov na Balkáně. Narazit na ni můžeme při dovolené v Itálii, Bulharsku, Turecku a především Albánii. Roste přitom na vápenitých pohořích v nadmořské výšce 1200-2200 metrů.

Borovice Heldreichova se částečně podobá borovici černé, je však menší. Disponuje kuželovitou korunou a její spodní větve převisají. Zavětvení přitom má až k zemi.

Jehlice vyrůstají ve svazcích po dvou a je pro ně typická svěží zelená barva. Ta vytváří zajímavý kontrast s popelavě šedou popraskanou kůrou tohoto stromu. Zajímavý znak rovněž představují šišky, které počátkem léta chytají neobvyklou modrou až fialovou barvu. Postupně se mění na žlutohnědou.

Tato dřevina se navíc pyšní i velice kvalitním dřevem, které se využívá k výrobě sudů a kádí.

Zajímavý článek:  Žádný řemeslník se neobejde bez pořádného náčiní. U něj byste měli dbát hlavně na kvalitu a použité materiály

Nenáročný druh

Stejně jako všechny ostatní borovice má i tato ráda slunné umístění. Co se půdy týče, nikdy nevolte kyselou, raději vápenitou. Nesnáší trvalé přemokření a přednost tak raději dává suššímu prostředí. Nevadí jí horké počasí a vydrží i mrazy. Pozor si však dávejte na přítomnost posypových solí.

Umístění v zahradě

Borovice Heldreichova moc hezky vynikne na světlejším pozadí, a to díky svému temnému vzhledu. Doporučit lze i její tvarování jako bonsaj. Perfektní skupinu vytvoří s azalkami, rododendrony a keřovitými růžemi.

Pro více informací navštivte web www.okrasne-stromy.cz.
a

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *