Solar Energy Solar Panel Solar Cells  - Elf-Moondance / Pixabay

Chcete investovat do solárního ohřevu vody? Poradíme vám, na co se zaměřit

Snažíte se o to, aby byla vaše domácnost maximálně nezávislá na dodavatelích energií? Dobrým prvním krokem může být solární ohřev vody. Koneckonců – její ohřívání elektřinou ani přivedení skrze trubky odněkud z výměníku není efektivní, ani právě levné. Proč tedy v této oblasti nevyužít slunce, jehož svitu je po celý rok dost?

Na začátku tohoto řetězce samozřejmě stojí kvalitní solární panel. Právě on dokáže využít sluneční paprsky i na místech, kde to ještě donedávna vypadalo jako nemožné (třeba na severní straně domu). A jaké cenové možnosti jsou na trhu?

Cenu za solární systémy vždy přepočítávejte na metr čtvereční

Je to jednoduché. Snažíte-li se vypočítat vhodnou sestavu pro svou domácnost, musíte vždy vzít v úvahu to, kolik lidí ji obývá. Na jednoho člověka totiž budete potřeboval 1-1,5 metrů čtverečních solárních panelů. Takto dimenzovaný solární ohřev vody poskytne vaší rodině tolik potřebný komfort a snadnou dostupnost teplé vody, kdykoliv to bude potřeba.

Snadno tedy zjistíte, jak velkou plochu solárních panelů je třeba pořídit. Podívejte se na jednotlivé nabídky solárních panelů na trhu a porovnávejte je vždy právě podle ceny za tuto veličinu. Pro představu – nejlevnější kousky pořídíte už za 6 000 Kč, nejdražší se pak pohybují i okolo 20 000 Kč. Myslete však na to, že ruku v ruce s vyšší cenou chodívá i lepší kvalita a odolnost. Nebudete tedy muset investovat do nutných oprav či vylepšení.

Zajímavý článek:  CNC stroje a soustruhy se zárukou kvality: Víte, kde je hledat?

Na co se ještě zaměřit

Druhou důležitou položkou je také velikost akumulačního zásobníku. Opět si musíte potřebný objem přepočítat na jednu osobu. Denně by pro každého obyvatele domu či bytu mělo být nachystáno 80-100 litrů teplé vody.

A kolik vám ostrovní solární systémy v tomto směru ušetří? Za elektřinu, použitou k ohřevu vody, byste ročně zaplatili asi 1 000 Kč. Vydělte tedy investovanou částku touto hodnotou a ihned zjistíte, za jak dlouho se vám investice vrátí. Potřebujete pomoc s výběrem? Jděte na EON.cz.

Solar Panel Solar Energy  - Valli_Photography / Pixabay
Valli_Photography / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *