Dekorativní doplněk domácnosti? Záclony a závěsy toho umí mnohem víc

Jako první nám jistě vyvstane na mysli jejich ozdobná funkce, ale tím možnosti tohoto bytového textilu ani zdaleka nekončí. Naše bydlení zútulňují, starají se o dostatečnou porci soukromí a dokáží si také poradit s příliš silným nebo ostrým slunečním světlem.

Aby však všem svým funkcím dostály se ctí, je třeba se při jejich nákupu zaměřit na několik důležitých detailů. V zásadě můžete vybírat ze dvou typů:

  • kusové začištěné záclony, které stačí jen pověsit,
  • metrážové záclony, u nichž si nejdříve musíte určit správné rozměry a později případně všít i řasící pásku.

Dvakrát měřte a pak teprve nakupuj

Všechny potřebné detaily si ujasněte ještě před nákupem. Rozmyslete si, zda budou vaše nové záclony dosahovat jen k parapetu či zda byste raději efektní závoje až na zem. A promyslete i způsob zavěšení.

Mimochodem dvojnásobek doporučované šířky okna není u délky záclony právě přesný. V zásadě se hodí pro všechny běžné typy bez výraznějších vzorů, ovšem mnohem lepšího efektu dosáhnete při dvou a půl až třínásobku. Vzorované záclony jsou zase efektní už samy o sobě, takže jim bohaté nařasení spíše uškodí. Leckdy tak v jejich případě může být dvojnásobná délka spíše na škodu.

Zajímavý článek:  Gonap: na čistotu vody jsou opravdoví machři

Zároveň záclonu nakupujte tak, aby okno po stranách alespoň částečně přesahovala. Jinak ho nechtěně opticky zmenšíte.

Jak si správně vybrat závěsy?

Rozmyslete si, zda vám budou závěsy sloužit spíše jako dekorace nebo jako skutečně funkční prostředek proti pronikání slunečního světla a tlumení okolních zvuků. Jestliže musíte přes den dospávat noční směny, pak se bez opravdu těžkých a hustě tkaných kusů látky neobejdete. Vždy je však vybírejte tak, aby šly po roztažení zcela odsunout mimo prostor okna (dlouhé garnýže jsou nutností!), jinak se budete opět potýkat s optickým zmenšením okenního otvoru a tím i ztíženým pronikáním slunečního světla do místnosti.

A kde závěsy a záclony vybírat? Třeba tam, kde si k nim bez problémů vyberete i skvěle ladící povlečení nebo dekorační polštářky – na Dante.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *