Dřevěná nebo plastová okna?

ADD / Pixabay

Při stavbě nového domu, nebo rekonstrukci stávajícího domu či bytu, se dostanete k otázce, zdali pro danou stavbu zvolit dřevěná nebo plastová okna.  Hromadný nástup a obliba plastových oken, která před několika lety lety ovládla trh s okny, aktuálně ustupuje a opět nastává doba, kdy mnoho lidí raději sáhne po kvalitních dřevěných oknech.

Pro mnoho lidí, je důležitým faktorem při výběru také finanční stránka věci, což je sice pochopitelné, nicméně nízká cena nás někdy může přivést k tomu, že sáhneme po levných oknech výrobce který nízké ceny dosáhne pouze neválnou kvalitou, nízkou životností nebo neatraktivním vzhledem okenních rámů. Renomovaní výrobci oken a dveří, dokážou vyrobit kvalitní okna v atraktivních provedeních s dlouhou životností a v neposlední řadě také se zasklením s vysokým tepelným odporem, která minimalizují úniky tepla skrze zasklení i okenní rámy. Pro zasklení kvalitních oken a to jak oken plastových tak i dřevěných se používají izolační dvojskla, nebo i trojskla, které nejen že minimalizují tepelné ztráty, ale také poskytují maximální možnou zvukotěsnost, která přispívá ke kvalitnímu bydlení.

Při výběru oken, je třeba brát v potaz několik faktorů. Výhodou plastových oken je především jejich bezúdržbovost. Plastová okna není třeba natírat a mají poměrně dlouhou životnost bez nutnosti složitější údržby. Oproti dřevěným oknům, se využívají především při rekonstrukcích panelových domů, ale setkáme se s nimi i při výstavbě nových bytových domů. Uplatnění naleznou plastová okna také v průmyslových a kancelářských budovách. Kvalita oken z plastu je hodně ovlivněna kvalitou profilu který je při jejich výrobě použitý.

Zajímavý článek:  Plastová okna se hodí pro všechny typy bydlení – vybírejte ta od českých specialistů

Ceny plastových oken jsou ve většíně případů nižší, než cena kterou by jste museli vydat za adekvátní dřevěná eurookna. Dřevěná okna nebo také eurookna, nachází využití v interiérech, kde je kladen velký důraz na kvalitu použitých materiálů a také na atraktivitu vzhledu. K výrobě dřevěných oken se velmi často využívá smrkové dřevo, které dává těmto oknům nejen atraktivní vzhled ale také dlouholetou životnost.

Stejně jako je tomu i u plastových oken, je celková kvalita oken ze dřeva dána nejen materiálem rámů a okenic, ale také kvalitou zasklení, okenních kování, těsnéní a především celkovou kvalitou zpracování. Barevnost dřevěných oken je možné zvolit speciálními nátěry, nebo ponechat okna v jejich původní, přírodní barvě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *