Gabiony jako šikovná alternativa plotu či opěrné zdi
Obsah článku
Z dálnic a opěrných zdí cest až do zahrad či na zkrášlení fasády domu. To je cesta dnes mimořádně populárních konstrukčních prvků zvaných gabiony. Jejich suchá technologie výstavby je relativně rychlá a nenáročná, výsledek velmi estetický, a proto se není čemu divit, že stále více majitelů domů se rozhoduje právě pro toto spojení drátů a kamene.
Co tvoří základ gabionů?
Gabiony tvoří drátěné koše, do kterých se následně vkládá kamenivo podle představ konkrétního vlastníka nemovitosti. Základní konstrukce, tedy drátěný kos, je vyplétaná hrubými pozinkovanými dráty, které se svařují přímo na místě stavby. Jednotlivé koše se navzájem pevně spojují drátěnými spirálami a táhly, díky nimž navzájem tvoří jeden funkční celek.
Na gabiony připravte stabilní podloží
Před výstavbou gabionů je nutné vytvořit pro ně kotvící základ. Ten však nemusí být tak hluboký jako v případě, že byste chtěli budovat opěrný zeď nebo plot z betonových bloků. Doporučuje se připravit výkop hluboký kolem půl metru, který se následně vysype a zhutní štěrkovým materiálem ve vrstvě kolem 20 cm, případně lze použít i 10 cm silná vrstva betonu.
Přibližně v půlmetrových vzdálenostech je vhodné osadit stabilizující kovové tyče, které zvyšují pevnost celé gabionové konstrukce. Na takto připraveném základě se mohou začít stavět samotné koše, přičemž tento proces přenechejte raději specializované firmě.
Gabiony si žádají speciální kamenivo
Po vybudování košů se začíná s jejich plněním. Volba kameniva je závislá zejména od vkusu konkrétního majitele nemovitosti, v jejímž okolí se staví gabionova opěrný zeď či plot. Kameny musí splňovat zejména estetickou funkci, a proto je třeba vybírat je opravdu poctivě. Mezi nejpopulárnější kameniva patří žula, vápenec, dolomit, rula, případně břidlice nebo čedič.
Při plnění koše se postupuje nejdříve tak, že se vyplní pohledová strana gabionu těmi nejkrásnějšími kameny do požadované struktury. Střední část gabionu se zasype menší frakcí kameniva s velikostí částic od 16 do 64 mm, čímž výrazně ušetříte náklady na budování této konstrukce.