Hliněné omítky pro zdravý domov

Fanouškům ekobydlení asi nemusíme tento trend dlouho představovat. Ovšem tyhle krásky, na dotek velmi příjemné a teplé, si získaly srdce i mnoha „klasicky zaměřených“ majitelů domů. A v posledních letech jejich obliba stále stoupá.

Nejde jen o ekologickou vychytávku. Spolu s nimi si totiž do svého bydlení přinesete i celou řadu výhod. Lze je použít na dřevostavby, ekologické i nízkoenergetické projekty, a své uplatnění najdou také v panelových bytech.

Hliněná omítka přinese do paneláku vlhkost

Ať už se vám tento trend líbí nebo ne, jedno mu musíte nechat – hlína v tom správném zpracování dokáže skvěle využít okolní vlhkost. Reguluje ji na příjemnou hodnotu, zároveň je však paropropustná a brání vzniku plísní.

Navíc působí teple i ve chvíli, kdy se jí dotknete – skvěle izoluje a tím snižuje náklady na vytápění a samozřejmě vylepšuje i váš osobní teplotní komfort. Je vhodná i pro alergiky, snadno se aplikuje a vypadá esteticky, a přitom netradičně.

Hodí se všude, kde máte rádi teplo

A z téhož důvodu ji lze doporučit i do jiných staveb. Hliněné omítky skvěle akumulují teplo a lze je aplikovat prakticky na libovolný savý podklad, např. na:

  • pálené tvarovky,
  • nepálené zdící prvky
  • ITONG,
  • kámen,
  • dřevo,
  • OSB desky,
  • DHF desky,
  • EKOPANEL apod.

Mohou se chlubit výbornými akumulačními vlastnostmi – v zimě hřejí a v létě chladí. Vybrat si je navíc lze v mnoha provedeních pro interiér i exteriér. Nechybí zajímavě probarvené směsi, odlišné zrnitosti apod. O stálost barev nemusíte mít strach – použité jíly jsou jí totiž proslulé, stejně jako svou skvělou přilnavostí a odolností.

Při aplikaci omítek z hlíny nebudete potřebovat žádné ochranné pomůcky. Příjemně se s nimi manipuluje a v konečném důsledku je tedy jejich použití ještě jednodušší než u omítek klasických. Jsou ideální pro zvelebení domu či bytu svépomocí. Hledáte inspiraci? Podívejte se na rozsáhlou fotogalerii hliněných projektů na stránkách Hlinenydum.cz. Z široké nabídky produktů si určitě vyberete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *