Jak na závlahu trávníku

Zatímco dříve sloužily zahrady především k dopěstovávání plodin a krmných travin pro býložravý dobytek, v dnešní době se jedná především o prostor, který je určen k oddechu či hraní her a trávení volného času.

Zahrada je místem pro relaxaci

Zahrady se tak transformovaly do oázy klidu v rušném každodenním světě s příjemným relaxujícím vzhledem, který podtrhují stromy, keře a květiny, a samozřejmě tráva. Travnatý porost zahrady poskytuje měkký svěží povrch, který oceníte především během slunečných dní, jelikož nemá tendenci výrazně akumulovat teplo, vyžaduje však mnohem zásadnější péči než jiné upravené povrchy.

Péče o trávník na zahradě

O travnaté plochy je potřeba odpovídajícím způsobem pečovat, a to nejen během setí, ale především během jeho růstu. Kromě vysychání mohou totiž trávník napadat různé nemoci a plísně, je proto vhodné ho správně přihnojovat a také zavlažovat. Závlahové systémy pro trávníky mohou být řešeny různě. Jejich výhodou je ovšem skutečnost, že většině druhů travin vyhovuje zavlažování přímo imitující dešťové kapky nebo mrholení. Závlaha travnatých ploch je zpravidla řešena dvěma základními způsoby, jako:

  • manuální
  • automatická pomocí zavlažovačů

Manuální závlaha se výborně uplatňuje především u zahrad nebo travnatých ploch menších rozměrů, provádět ji můžete prakticky kdykoliv včetně plného slunce.

Automatická závlaha trávníku

Pro automatickou závlahu se využívají různé druhy zavlažovačů pracujících na specifických principech. Distribuce vody do zavlažovačů bývá obvykle stálá vedená půdou, jejich rozmístění by pak mělo být realizováno tak, aby se jednotlivé zavlažované plochy překrývaly. Při návrhu závlahy pro větší travnaté plochy prostřednictvím zavlažovačů je nutné důkladně zvážit, jaké typy jednotlivých prvků použijete. Vodítkem vám může být sortiment systémů pro závlahy zahrad e-shopu nebo místního distributora. Při koncepci nového závlahového systému pro vaši zahradu si nechte poradit. A pokud se na to vůbec necítíte, můžete oslovit odborníky a nechat si celý závlahový systém navrhnout na míru. Výhodou bude především to, že budete mít jistotu, že je každý kousek zahrady pokryt závlahou a žádná rostlina ani kousek trávníku netrpí suchem. Počítat však musíte s vyšší cenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *