Jak vdechnout atmosféru obývacímu pokoji

Stojíte před rozhodnutím, jakou atmosféru dát vašemu obývacímu pokoji? Lze ji nevíte popsat, ale intuitivní určitě cítíte, jak má prostor působit, v jaké atmosféře chcete odpočívat, žít. Poradíme, jak vdechnout atmosféru obývacímu pokoji.

Potřebujete si tedy najít styl interiéru, ve kterém se vám bude dobře bydlet. Inspirujte se knížkami a časopisy o bydlení a designu a zjistěte, jaké prvky vás oslovují.

Dříve, než si začnete vybírat ten správný styl interiéru, zamyslete se nad tím, jak trávíte čas doma, ať jste většinou v práci a domů se chodíte pouze vyspat. V takovém případě si vyberte zařízení nenáročné na údržbu. Možná lpíte na tradicích, máte rádi retro nebo upřednostníte nejmodernější prvky. Ať už si vyberete jakýkoliv styl, držte se jeho zásad a ještě jedné zásady – nazahlťe prostor zařízením, tmavými barvami a složitými doplňky. Obývací pokoj současnosti má být vzdušná, lehká, a to platí pro všechny styly.

Čistota moderního minimalismu

Pokud chcete zařídit svůj obývací pokoj v moderním minimalistickém stylu, výsledek by měl být neutrální, nenápadný a přitom vkusný. Hlavním znakem jsou jednoduché linie, které umožňují kombinaci s výraznějšími prvky jiných stylů. Kromě čistých linií se podepisují pod tento styl vzdušnost a barevná skromnost. Pokud se vám taková jednoduchá krása líbí, ale zdá se vám chladná a velmi neosobní, zútulnit prostor a zároveň zachovat čistotu interiéru můžete pomocí textilií, doplňků a obrazů.

[quote]V moderním stylu hraje důležitou roli osvětlení. Vyzdvihuje originalitu nábytku, podtrhuje čistotu linií a klade důraz na životní prostor. Všechna svítidla by však měly být ve stejném stylu.[/quote]

Základem takového interiéru je jednoduchý a čistý nábytek, materiály jsou vysoce kvalitní a moderní. Nejčastěji je to plast, sklo, chrom, dřevo či kůže. Tento styl je také proto velmi oblíbený u nadšenců designérských kousků, které dokonale vynikají na pozadí čistých ploch. Důraz v takovém interiéru klaďte na skutečně kvalitní a extravagantní designérské kousky, které skvěle doplní ostatní jednoduché části. Prostor moderních obýváků je zásadně otevřený.

amarjits / Pixabay

Obývák v retro kabátě

Retro styl má oproti jiným stylem velkou výhodu právě ve své variabilitě a mnohotvárnosti, to své si v něm tedy dnes najde skutečně každý. Protože obnovenou historií může být biedermeier stejně jako funkcionalismus, chalupářský zda ryze etno styl, ctící národní obyčeje a tradici, retro si poradí s dvacátými i šedesátými léty minulého století, stejně jako s renesancí.

Zajímavý článek:  Kancelářský nábytek za super ceny pro každého

Jakýmsi reprezentantem retro stylu se však staly šedesátá léta. I dnes po čtyřiceti letech mnozí, zejména mladí lidé obdivují krásu nábytku z konce padesátých a šedesátých let. Design tehdy vytvořených křesel, lamp a jiného interiérového zařízení byl takový nadčasový a inspirativní, že dosud nebyl překonán.

Jednoduchost a funkčnost jsou i dnes určující trendy v interiérovém designu. Nábytek má rovné linie, je velmi moderní, s praktickými úložnými prostory, ale místo jednobarevného dřeva si můžete dopřát pestré pásky, kde se střídá růžová, vínová, žlutá, bílá a oranžová. Sice tím ztratíte šanci umístit do pokoje další pestrobarevný kousek, například textilii či pohovku s květinovým vzorem, ale budete si moci nakoupit doplňky v kterékoli z barev, které se objevují v nábytku, a kombinovat je.

PublicDomainPictures / Pixabay

Kouzelný venkovský styl

Ne všichni zařazujeme obýváku v novostavbách, ale i starší zrekonstruované domy na venkově. Právě zde bylo původní zařízení rustikálním nábytkem a je žádoucí se k němu vrátit. Je však třeba citlivě vybrat všechny prvky venkovského stylu. Pokud vkusně barevně a stylově sladíte všechny doplňky, může taková obývák působit útulně, neformální, domáckou uvolněnou atmosférou. Základem venkovské obýváku je nábytek ze dřeva, který může být kromě přirozené barvy dřeva i v jiné barevné úpravě. Oblíbený je například bílý nábytek, nic nepokazíte ani světle zelenou.

Nejvýraznějšími doplňky venkovské obýváku jsou textilie s typickými vzory na čalounění, přikrývkách, závěsech či polštářích. K těm typickým vzorem patří motivy květů, pásky, čtverečky. Mohou být v jemných pastelových barvách, ale stejně dobře zapadnou do venkovského stylu i výrazné a živé barvy. Nerozhodnost ve výběru barev zachrání bílá.

Při výběru doplňků do venkovské laděné obýváku nezapomeňte na lampu s mohutnější keramickou nohou a textilním stínidlem, vhodná je i kombinace kovu a textilu.

Pokud při moderním stylu dominuje v obýváku televizor, tak v obýváku laděné ve venkovském stylu by to měl být krb, který umocní domáckou atmosféru. Primární podmínkou je skutečný krb nebo kamna. Pokud chcete, aby krb působil neformální, obložte ho surovými trámy, které působí lidovější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *