Kalibry se mohou hodit i domácím kutilům

I domácí kutilové chtějí, aby jejich výtvory byly přesné. Možná jim nejde úplně o setiny milimetru, ale milimetry mohou hrát roli. A proto je zapotřebí si nakoupit správné vybavení, které pomůže rozměry ohlídat. Většinu lidí jako první pomůcka napadne klasické posuvné měřítko, sortiment měřicích pomůcek je ale bohatší.

Výškoměry, dutinoměry a další měřidla vám pomohou ověřit rozměry i u tvarů, které se kontrolují doopravdy špatně. Všechny tyto přístroje však mají jedno společné: můžete s nimi snadno udělat chybu. Špatně je přiložíte, nesprávně se podíváte a hned odečtete jiný rozměr. Riziko této chyby minimalizujete s digitální variantou měřidla, která vám číslo zobrazí sama, ale úplně 100% řešení to také není. Na rychlé měření se daleko více hodí kalibry.

Kalibry neměří, přesto pomáhají ověřovat rozměry

Abychom si trochu ujasnili situaci, kalibry neměří. Pomáhají pouze zjišťovat, zda rozměr sedí, či nikoliv. Zvládají to ale velmi rychle. K sehnání jsou různé druhy, například třmenový či válečkový kalibr, a vždy se vyrábí na konkrétní rozměr. Hodí se tedy zejména do sériové výroby. Kupovat si kalibr na ověření rozměru výrobku, který je jen jednorázovou záležitostí, by se moc nevyplatilo. Přesto existuje minimálně jeden druh kalibrů, jenž najde uplatnění i v domácích dílnách. Tipli byste si, o jaký jde?

Zajímavý článek:  Vakuové zvedáky a těžká skla? To jde dohromady!

Jaký kalibr se vám hodí mít doma?

Není to ani válečkový, ani třmenový kalibr, jde o kalibr závitový. Závity se dělají ve standardizovaných rozměrech a přesně na tyto rozměry se zhotovují také kalibry. Jestli v dílně vytváříte výrobky se závity, takový kalibr by vám mohl usnadnit či urychlit práci.

Přestože si tedy kalibry pořizují většinou firmy, mohou si je pořídit i jednotlivci.

Ke známým českým prodejcům patří například firma Michovský tools, která se specializuje na kalibry a měřidla. Tam určitě seženete, co potřebujete, a kdyby ne, vytváří kalibry i na přání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *