Poradíme vám, jak vybrat osvětlení do bytu

Tu pracovní při přípravě pokrmů, ale také je zónou společenskou, jednak při společném stolování a jednak tehdy, máte-li tuto místnost propojenu s obývacím pokojem. Jaké nejčastější chyby děláme při jejím osvětlení?

Nevhodná barva osvětlení

Pozor si dejte na světlo s výrazně modrým nádechem, tímto neduhem trpí zejména velmi levné LED. Odstín se totiž přenese na podávané pokrmy a ty potom zrovna k ochutnání vábit nebudou. Možná by vás tak úplně nenapadlo si do bytu pořídit zelená světla, avšak pro obdobný efekt naprosto postačí stínidlo lustru v této barvě, které není zvnitřku bílé. Do kuchyně jednoznačně patří světlo, které se co nejvíc blíží tomu přirozenému.

Málo světla

Naštěstí se stále více vzdalují doby, kdy našimi domácnostmi vládlo jediné centrální osvětlení a další svítidla naprosto scházela. Rozhodně potřebujete v závislosti na velikosti místnosti světel více. Zejména co se týče kuchyňské linky. Lze nasvítit dno skříněk, horní část, boky z vnitřní strany nebo naopak světla dát nad či pod nábytek. Hodí se sem hlavně bodovky, jejich provoz je navíc ekonomický.

Osvětlení polic nebo soklů samo o sobě působí velmi atraktivně, nejčastěji se v tomto směru setkáte s LED páskami, nicméně je považováno spíše za doplňkové. Dostatečnou viditelnost na pracovní ploše vám rozhodně nezařídí. Tady potřebujete světlo přímé, kuchyně zkrátka musí být na prvním místě praktická, estetično řešte až poté.

Zajímavý článek:  Stylová svítidla ozáří váš domov

Vlastní světlo si zaslouží i prostor nad kuchyňským stolem. Na co byste měli pamatovat je fakt, aby neoslňovalo strávníky, to je velmi nepříjemné. Žárovka proto vždy musí být kratší než stínidlo.

Centrální osvětlení je nízko

To je spíše z praktických důvodů, příliš nízko pověšená kuchyňská stropní svítidla překážejí osobám vyššího vzrůstu.

Osvětlení do místnosti „nezapadá“

Brát v potaz musíte mimo svých osobních preferencí v první řadě prostor, který máte k dispozici a hned vzápětí i jeho ladění. Dominantním je zejména stropní svítidlo a pokud si vyberete opravdu nápadní a robustní kuchyňský lustr, v malé místnosti v podstatě přehluší všechno ostatní. Nebude-li v souladu se světly ostatními, vytvoříte si navíc doma chaos.

Už víte, jak na to?

V tom případě si můžete přijít do www.Interiori.cz vybrat ty pravé doplňky pro svůj domov. Najdete u nás produkty předních značek s důrazem na kvalitu i design. Poradit byste se každopádně vždy měli s odborníky, neboť jen tak budete mít jistotu, že jste vybrali správný typ světel s dostatečným výkonem. Klíčové je i jejich rozmístění s ohledem na dispozice bytu.

interiori.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *