Jak na velký generální úklid po stavbě? Je lepší zhotovitel nebo úklidová firma?

Zatímco ve většině vyspělých evropských zemích, zejména pak v Německu a Rakousku, jsou stavaři a dělníci zvyklí si po sobě velmi pečlivě uklidit, v Čechách na takový servis narazíte jen velmi zřídka. Bohužel. Čeští dělníci úklid po vlastní práci jen málokdy akceptují a stále se na ně v tomto ohledu není možné spolehnout, takže investorům, případně zadavatelům staveb, nezbývá nic jiného, než si najmout profesionální úklidovou firmu, která velký generální úklid zajistí. Jak takový úklid probíhá a co od něj očekávat?

Uklizená nemovitost působí reprezentativně

Pokud developer, případně stavební firma, dokončí stavbu, musí ji zákonitě uvést do co nejčistšího stavu tak, aby v případě návštěvy potenciálního zájemce působila reprezentativně a ihned k nastěhování. Pocit naprosté čistoty může při prodeji hrát také svou roli. Není nic horšího, než když realitní makléř přivede do nové nemovitosti zákazníka a ten se setká s nedokonalým úklidem, například prachem nebo špinavými okny. Takový klient může přestat důvěřovat v kvalitu poskytovaných služeb, což si samozřejmě žádný prodejce nepřeje.

Má uklízet zedník, malíř nebo úklidová firma?

To je otázka k velké diskuzi. Ve vyspělých západních zemích Evropy je relativně častým zvykem, že hrubý úklid provádí přímo dělníci, kteří na stavbě pracovali. Je zcela normální, že si po sobě uklidí hrubý odpad (suť, zbytky materiálu apod.), zametou a navíc vytřou. Není ojedinělé, že vám bude nová stavba předána ve stavu schopném k okamžitému používání. To je například v Německu považováno jako standard, u nás s tím však moc nepočítejte. Ve většině případů budete rádi, když si dělníci po sobě uklidí hrubou suť a vysypou popelník s nedopalky. Nezbývá nic jiného, než si tuto nevděčnou práci zajistit vlastní cestou, ideálně prostřednictvím specializované úklidové firmy, která má dostatek zkušeností, vlastní ověřené postupy, čisticí prostředky a techniku. A to je právě jeden z důvodů, proč je vždycky lepší si pro velký generální úklid najmout kvalitní úklidovou firmu, ideálně takovou, která dlouhodobě plní mezinárodní standardy kvality podle certifikace ISO 9001 a 14001.

Zajímavý článek:  Jak na úklid velkých ploch? Odpovědí jsou úklidové stroje Hakomatic

Jak úklid po stavbě probíhá?

Každá úklidová firma má jiné technologické postupy, čisticí stroje, ale i mycí prostředky, proto neexistuje žádný pevně stanovený manuál. Vždy je ale důležité, aby prováděla úklidové služby poctivě a její zaměstnanci byli vedeni k naprosté preciznosti a smyslu pro detail. To bohužel většinou poznáte až ve chvíli, kdy je úklid “hotový”. Pokud nejste s úklidem spokojeni, ihned a bezodkladně ho reklamujte.

Pokud právě hledáte firmu, která by vám zajistila velký generální nebo předkolaudační úklid, dbejte na to, aby úklid po stavbě probíhal minimálně takto:

  • úklidová firma se seznámí s prostory a zpracuje vám cenovou kalkulaci a návrh řešení
  • následně provede hrubý úklid – likvidace suti, odpadu, zbylého materiálu
  • všechna dobře i špatně dostupná místa zbaví prachu, ideálně od shora dolu – osvětlení, okna, žaluzie, parapety, obrazy, nábytek, dveře, topná tělesa, nábytek a nakonec podlahy
  • uklidí také sociální zařízení, tzn. koupelny a toalety – včetně dezinfekce
  • uklidí kuchyně včetně všech spotřebičů a zařízení
  • provede antibakteriální čištění podlah pomocí speciálních úklidových strojů a čisticí techniky
  • bude-li potřeba, vyčistí také koberce, sedačky a ostatní čalouněný nábytek
  • před finálním dokončením úklidu provede kontrolu kvality a doladí detaily

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *