Chair Armchair Furniture Landscape  - Engin_Akyurt / Pixabay

Víte, jaké výhody má karbonizace? Z vaší domácnosti odstraní až 98 % alergenů

Otázka čistého bydlení se v poslední době stává stále aktuálnější. Málokde totiž trávíme tolik času jako právě tady – a v nejbližších měsících se to rozhodně měnit nemá. Tak co tedy s tím? Postarejte se o to, aby bylo prostředí, tak bezpečné, jak jen je to možné.

Největším problémem jsou alergeny a to v čele s miniaturními roztoči. Tito tvorečkové žijí v našich matracích či sedačkách a živí se vším, co z nás „odpadne“, tedy zejména vlasy a kousky kůže. Až potud by nebyl žádný problém – kdyby ovšem ve svých exkrementech nevylučovali i nebezpečné toxiny. A právě ty dokáží u řady lidí vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. Pokračování článku

Úklid podlah ve velkém domě za pár minut

Máme dvougenerační dům s potenciálem – přesně tak to říká můj manžel, když se vydává nahoru přestavovat podkroví pro naši těhotnou dceru, která k nám brzy domů přivede nejednom čerstvého vnoučka, ale také přítele. A z dolního patra nám zase všechno dozorují moji rodiče.

Idylka, dalo by se říct, kdyby nebylo toho proklatého úklidu celého domu. Rodiče už toho totiž vzhledem ke svému věku moc nezastanou. Obzvláště nesnáším podlahy. Máme všude parkety. Jsou krásné, ale… Kolikrát už jsem si říkala, že by se mi doma hodil nějaký čisticí stroj.

Pomoc z nečekaného směru

Vždycky jsem ale měla za to, že něco takového se hodí jen do průmyslových hal nebo nákupních center. A pak jsem náhodou navštívila kamarádku, která bydlí v bytovce. Její nájemníky už nebavilo platit za úklidovou službu (navíc celkem nespolehlivou), tak se složili a pořídili si strojní čistič podlah. Nestačila jsem zírat.

Víc než jen spokojený zákazník

Teď už mám tentýž model druhým rokem. Je perfektní, profesionální a především výkonný. Aby ne, když pochází z Rakouska a na trhu je víc než 40 let. Vsadila jsem totiž na značku Rotowash, jejíž přístroje zvládají hloubkový úklid i bez chemických prostředků.

A přitom jde o mokré rotační čištění, které je šetrné i k mým (ne)oblíbeným parketám. Produkovanou vlhkost totiž okamžitě odsává, takže po něm nezůstávají loužičky, jako třeba po mopu. A abych nezapomněla, vážně dobře se ovládá, takže si s ním poradí i moje maminka a nechce ho dát z ruky.

Máme model Rotowahs Classic (v bytovce byl lepší model Plus), který na domácí použití bohatě stačí. Pracuje jen s obyčejnou vodou z kohoutku, podlahy jsou po něm jako nové, hotovo je raz dva a vážně snadno se čistí. Potíže zatím žádné nebyly, ale kdyby ano, obrátila bych se na firmu Clear World, kde rádi pomohou a poradí. Před nákupem mi Rotowash nezávazně předvedli doma, takže jsem si mohla vše vyzkoušet. Za mě prostě jednoznačné plus!

Víte, jak ochránit vaši firmu před nepříjemnou špínou?

Hledáte nejjednodušší cestu, která vás zbaví většiny nečistot ještě předtím, než ulpí na podlahových krytinách ve vašem objektu? Rádi byste ušetřili až 65 % nákladů na údržbu jednoduše tím, že vsadíte na to nejlepší rozvržení čistících zón? Ukážeme vám, jak na to.

Úklid vnitřních prostor a udržování jejich čistoty tvoří zpravidla jednu z největších nákladových položek firemního rozpočtu. Ovšem dáte-li šanci tomu správnému druhu rohoží, či v ideálním případě vytvoříte kombinací několika typů těchto pomůcek komfortní a praktickou čistící zónu, můžete své výdaje v této oblasti výrazně snížit.

Špínu nechte přede dveřmi

Vstupní rohože umístěné v maximálně účinných sestavách dokáží na svém povrchu zachytit až 90 % nečistot a vlhkosti z exteriéru, jež by jinak znečišťovaly a ničily koberce, plovoucí podlahy a další podlahovou krytinu, a tím zvyšovaly její opotřebení a snižovaly životnost. Samotné rohože se velmi snadno udržují a pomáhají tak ve vnitřních prostorách vaší firmy dlouho udržet svěží a reprezentativní vzhled.

Až tři stupně čistících zón

Když se řekne rohožka, každý z nás si zpravidla představí hrubý kus textilie nebo drážkovaného plastu, jehož jediným úkolem je odstranění velkých nečistot, sněhu a vody z podrážek bot. Tato čistící zóna totiž počítá s tím, že jsou po jejím využití boty okamžitě vyzuty a odloženy do botníku, čímž lze účinně zabránit šíření špíny dále do místnosti.

V běžných firemních či podnikatelských prostorách však tento předpoklad neplatí. Je tedy nutné arzenál těchto pomůcek výrazně rozšířit. Zatímco hrubé rohožky jsou zástupci první čistící zóny, v té druhé najdete spíše jemnější pomocníky pro odstranění drobných nečistot. Zpravidla jde o rohože vyrobené z polypropylenových vláken s příčnými drážkami a nenasákavým profilem. Třetí stupeň čistící zóny pak představují textilní rohože sbírající ten nejjemnější prach z ulice.

Náš tip: Tento typ rohoží lze snadno potisknout logem vaší firmy či například uvítacím textem, případně sloganem, který naladí návštěvníky na tu správnou psychologickou vlnu a pomůže efektivně budovat žádané image společnosti.

Myslete také na bezpečnost

Rozvržení a velikost čistících zón je vhodné v ideálním případě naplánovat již s předstihem – nejlépe v době betonování podlah. Započítání nutné rezervy (cca 1 centimetr) vás později zbaví obtíží s nepříjemným zadrháváním dveří či zakopáváním o nesprávně umístěné okraje rohožky.

Obojí lze naštěstí s šikovnou pomocí od specialistů vyřešit i v již zaběhnutém provozu. Zakotvení rohože proti zakopávání, speciální výztuže podporující pevnost struktury v místech předpokládaného největšího zatížení rohožky, nebo vytvoření jedinečných barevných kombinací, navozujících v prostoru požadovanou náladu či dojem – to všechno zvládnou profesionálové v oboru na jedničku.

Náš tip: Praktické rohože lze využít ke zvýšení komfortu vašich zaměstnanců. Odlehčí přetěžovaným kloubům a svalům během stání u recepčního pultu či při obsluze strojů – zkrátka všude tam, kde jsou vaši pracovníci nuceni provádět časté drobné pohyby, přispívající k jejich nepohodlí během pracovní doby i po ní.

Údržbu obstarají za vás

Kromě úvodních služeb můžete využít i dalších doprovodných prvků v nabídce. Mezi ty nejoblíbenější patří jednoznačně pravidelné čistění a výměna rohoží v dohodnutém termínu. Vy se nemusíte vůbec o nic starat, stačí pouze určit ideální frekvenci návštěv odrážející vámi požadované hygienické standardy, a nechat vše na odbornících.

A starosti si nemusíte dělat ani s uskladněním sezónních rohoží nebo úpravou čistících zón podle ročních období. Profesionální firmy disponují dostatečnými kapacitami i zázemím pro splnění jakýchkoliv požadavků. Hledáte-li ověřenou společnost s mezinárodními standardy, vsaďte na profesionalitu firmy Lindström s více než 165 lety zkušeností v textilním průmyslu a individuálním přístupem ke každému zákazníkovi.

Úklid, údržba, bezpečnost – jak vyhovět požadavkům své nemovitosti?

Jste majitelem bytového domu, vlastníte výrobní halu nebo se potýkáte se starostmi okolo kancelářského komplexu? Neplýtvejte svůj cenný čas na boj s větrnými mlýny, který nelze vyhrát a zvažte raději spolupráci s profesionály zajišťující vše potřebné.

Například taková ochranka. Ostraha objektů a její pracovníci nemají u široké veřejnosti zrovna dobrou pověst. A jeden jediný hrubián může snadno pokazit pověst celé firmě, zvláště chopí-li se kauzy senzacechtivá média. Profesionálové s potřebným výcvikem a certifikáty se však takto chovat nemusí. Jejich přirozená autorita často svede více než názorná ukázka pěstí. Spolehlivé firmy se o své zaměstnance starají, pravidelně je školí a učí zvládat i krizové situace. S nimi tedy rozhodně bude váš objekt ve větším bezpečí než s vysloužilými diskotékovými vyhazovači z nespolehlivé agentury.

Znáte dobře svoje povinnosti?

Zeleň by neměla překrývat výhled řidičům jedoucím po silnici, za chodník je vždy zodpovědný majitel a krápníky ze střechy je třeba pravidelně otloukat. Také už jste o těchto nařízeních slyšeli a jen mlhavě tušíte, že na nich může být něco pravdy? Džungle českých zákonů je spletitá a leckdy se v ní nevyznají ani ti, kdo ji pomáhali vytvářet.

Spolehlivá firma provozující úklidové služby si však v této problematice udržuje přehled. Patří to k její dobré pověsti a spolehlivého servisu pro zákazníka. Není jí cizí údržba zeleně, desinfekce venkovních i vnitřních prostor, deratizace a další a další maličkosti, na které byste možná vy sami ani nepomysleli.

Spojit úklid a ostrahu objektů do jedné služby je pak vůbec tím nejlepším řešením. Zaměstnanci si tak navzájem nebudou házet klacky pod nohy a vy se na všem domluvíte pouze s jednou kompetentní osobou. Společnost HGS.cz působí na našem trhu již od roku 1999 (v roce 2009 se změnila na akciovou). Její profesionalitu, kvalitu služeb a prozákaznický přístup si pochvalují i takoví velikáni jako Stock nebo Amazon. U nich bude vaše nemovitost v opravdu dobrých rukou.

Jak na velký generální úklid po stavbě? Je lepší zhotovitel nebo úklidová firma?

Zatímco ve většině vyspělých evropských zemích, zejména pak v Německu a Rakousku, jsou stavaři a dělníci zvyklí si po sobě velmi pečlivě uklidit, v Čechách na takový servis narazíte jen velmi zřídka. Bohužel. Čeští dělníci úklid po vlastní práci jen málokdy akceptují a stále se na ně v tomto ohledu není možné spolehnout, takže investorům, případně zadavatelům staveb, nezbývá nic jiného, než si najmout profesionální úklidovou firmu, která velký generální úklid zajistí. Jak takový úklid probíhá a co od něj očekávat?

Uklizená nemovitost působí reprezentativně

Pokud developer, případně stavební firma, dokončí stavbu, musí ji zákonitě uvést do co nejčistšího stavu tak, aby v případě návštěvy potenciálního zájemce působila reprezentativně a ihned k nastěhování. Pocit naprosté čistoty může při prodeji hrát také svou roli. Není nic horšího, než když realitní makléř přivede do nové nemovitosti zákazníka a ten se setká s nedokonalým úklidem, například prachem nebo špinavými okny. Takový klient může přestat důvěřovat v kvalitu poskytovaných služeb, což si samozřejmě žádný prodejce nepřeje.

Má uklízet zedník, malíř nebo úklidová firma?

To je otázka k velké diskuzi. Ve vyspělých západních zemích Evropy je relativně častým zvykem, že hrubý úklid provádí přímo dělníci, kteří na stavbě pracovali. Je zcela normální, že si po sobě uklidí hrubý odpad (suť, zbytky materiálu apod.), zametou a navíc vytřou. Není ojedinělé, že vám bude nová stavba předána ve stavu schopném k okamžitému používání. To je například v Německu považováno jako standard, u nás s tím však moc nepočítejte. Ve většině případů budete rádi, když si dělníci po sobě uklidí hrubou suť a vysypou popelník s nedopalky. Nezbývá nic jiného, než si tuto nevděčnou práci zajistit vlastní cestou, ideálně prostřednictvím specializované úklidové firmy, která má dostatek zkušeností, vlastní ověřené postupy, čisticí prostředky a techniku. A to je právě jeden z důvodů, proč je vždycky lepší si pro velký generální úklid najmout kvalitní úklidovou firmu, ideálně takovou, která dlouhodobě plní mezinárodní standardy kvality podle certifikace ISO 9001 a 14001.

Jak úklid po stavbě probíhá?

Každá úklidová firma má jiné technologické postupy, čisticí stroje, ale i mycí prostředky, proto neexistuje žádný pevně stanovený manuál. Vždy je ale důležité, aby prováděla úklidové služby poctivě a její zaměstnanci byli vedeni k naprosté preciznosti a smyslu pro detail. To bohužel většinou poznáte až ve chvíli, kdy je úklid “hotový”. Pokud nejste s úklidem spokojeni, ihned a bezodkladně ho reklamujte.

Pokud právě hledáte firmu, která by vám zajistila velký generální nebo předkolaudační úklid, dbejte na to, aby úklid po stavbě probíhal minimálně takto:

  • úklidová firma se seznámí s prostory a zpracuje vám cenovou kalkulaci a návrh řešení
  • následně provede hrubý úklid – likvidace suti, odpadu, zbylého materiálu
  • všechna dobře i špatně dostupná místa zbaví prachu, ideálně od shora dolu – osvětlení, okna, žaluzie, parapety, obrazy, nábytek, dveře, topná tělesa, nábytek a nakonec podlahy
  • uklidí také sociální zařízení, tzn. koupelny a toalety – včetně dezinfekce
  • uklidí kuchyně včetně všech spotřebičů a zařízení
  • provede antibakteriální čištění podlah pomocí speciálních úklidových strojů a čisticí techniky
  • bude-li potřeba, vyčistí také koberce, sedačky a ostatní čalouněný nábytek
  • před finálním dokončením úklidu provede kontrolu kvality a doladí detaily