Zaléváme tvarované okrasné stromy

Pojďte se s námi dnes podívat na to, jak je důležité správně pečovat o váš nový, čerstvě vysazený okrasný strom. Tím, že strom zasadíte, totiž vaše práce rozhodně nekončí, venkovní bonsaj potřebuje vaši další péči. A tou nejdůležitější z nich je samozřejmě správná zálivka.

Péče o vysazené stromy

Po vysazení okrasného stromu přichází pravidelná a důkladná péče v podobě správného zalévání, a to samozřejmě v závislosti na daných klimatických podmínkách. Nesmíme však zapomenout, že dřeviny vysazené v nádobách vyžadují odlišnou, a to mnohem náročnější péči, než stromy volně vysazené v zahradě.

Pokud se staráme o přesazený strom, pak je důležité směřovat zálivku nejdříve hlavně na kořenový bal, a teprve s postupem času zalévat i celý prostor zálivkové mísy nebo nádoby.

Správné zalévání

Jak tedy na správnou zálivku? Rozhodně musí být důkladná, a co je ještě důležitější – hlavně velmi dobře dávkovaná. Naneštěstí neexistuje vzorec, podle kterého byste mohli postupovat a určit si správné množství vody – to totiž ovlivňuje mnohem více faktorů než jen druh rostliny. Tak například velikost dřeviny, místo výsadby, průběh počasí, a mnoho dalších. Když mluvíme o počasí, nemáme na mysli jen teplotu, ale i vítr.

Třeba jehličnanům nejvíce vadí horké, a zároveň větrné dny. Je proto potřeba v takovémto počasí zalévat buď ráno, nebo večer. V jinou denní dobu totiž hrozí, že by se většina vody mohla odpařit. Dřeviny vám budou vděčné i za mlžení, v horkých dnech jim rozhodně uleví.

Zajímavý článek:  Okna jsou základem každého domu. Dejte si na jejich údržbě záležet

Péče o okrasné stromy v zimě a na jaře

Někdo by si řekl, že v zimě přece není zapotřebí věnovat tvarovaným stromům žádnou péči, ale velice by se mýlil. Okrasné jehličnany vyžadují vláhu i v zimě, a je proto důležité jim ji zajistit. Zima je totiž obdobím s nedostatkem srážek (neprší, nesněží), protože stromky vegetují a odpařují vodu. Samozřejmostí však je, že zalévání vynecháme ve dnech, kdy mrzne.

Ovšem pozor i na jarní období – prší sice častěji než v zimě, ale ne vždy vydatně. Pamatujte proto, že je důležité kontrolovat hlavně kořenový bal, aby byl neustále alespoň mírně vlhký.

Důležité je nepřelévat!

Přelévání na druhou stranu může být také velkým problémem. Nejednou se již stalo, že začínající pěstitel se vylekal při pohledu na reznoucí jehličí. Připadne mu, že stromek má málo vody, usychá, a tak mu raději přidá vody.  Tento „dobrý skutek“ však způsobí (a to zejména v méně propustných jílovitých půdách), že kořeny začnou hnít. V kořenovém prostoru totiž mají opravdu málo vzduchu, spíše žádný, a proto zde mohou začít probíhat hnilobné procesy a rostlina nakonec uhyne. Je velice jednoduché tomuto předejít –  pokud si nejste jistí problémem, zkontrolujte vždy nejdříve, co se děje u kořenů.

Podívejte se na tvarované okrasné stromy>>

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *