Electrician Job Maintenance  - mohamed_hassan / Pixabay

Elektrické rozvody v našem bytě nutně potřebovaly vyměnit – jak jsme uspěli s hledáním řemeslníků na Epoptavka.cz?

Nejspíš to také znáte (byť alespoň z doslechu) – pořídíte si starou nemovitost a problémy se začnou postupně objevovat jeden za druhým. Když vám však v každém pokoji jiskří zásuvky a vy se doslova začínáte bát o život své rodiny, pak je namístě nějaká akutní pomoc. Pokračování článku

Nová zelená úsporám nabízí finanční pomoc. Lidé o dotace aktivně žádají

S příchodem koronavirové krize se ukázalo, že jenom hrstka lidí má takzvaný hotovostní polštář čili že jen zlomek lidí má finanční rezervu, na kterou mohou sáhnout v těžkých časech. Možná právě to vedlo k tomu, že se zvýšil zájem o dotace z programu Nová zelená úsporám. Tento program nabízí lidem finanční pomoc, respektive jednorázové finanční příspěvky, které lze použít na pořízení úsporného opatření, jež dlouhodobě sníží energetickou náročnost rodinného domu. A jelikož nižší energetická náročnost rodinného domu vede k nižším platbám za elektřinu, proč do tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky neinvestovat? Pokračování článku

Electricity Power Lines Energy

Zelená elektřina a kde se vlastně bere

Přemýšlíte o tom, že byste přešli na tak trochu alternativní dodávky elektrické energie? Nejste si jistí, zda současná honba za ekologií není jenom pozlátkem, jež v konečném důsledku neudělá s ochranou planety vůbec nic? Pojďte se spolu s námi podívat na celou problematiku trochu podrobněji.

Zelená energie a její zdroje

Každý spolehlivý dodavatel ekologické elektřiny používá výhradně tu, získanou z obnovitelných zdrojů. Těch je celá řada a mezi ty nejznámější patří:

  • solární, vodní a větrné elektrárny,
  • bioplynové stanice,
  • technologie využívající biomasu.

Jde o procesy, které nijak nepřispívají ke zvyšující se produkci CO2, zodpovědné za oteplování naší planety. Jen v ČR najdete takových výrobců elektřiny několik desítek. Obvykle zpracovávají zemědělský odpad, případně využívají hojného slunečního svitu.

Odkud bude elektřina z obnovitelných zdrojů pocházet, záleží jen na vás

Jsou vám některé zdroje zelené energie bližší než jiné? Požádejte svého energetického operátora o příslušný certifikát, zajišťující, že bude energie do vaší zásuvky proudit třeba jen z bioplynových stanic. Jde rovněž o jeden ze signálů kvality. Pokud obdobné garance chybí, nebude pravděpodobně zvolený dodavatel příliš důvěryhodný.

Zelená elektřina k vám může začít proudit okamžitě

Možná vás to překvapí, ale elektřina z obnovitelných zdrojů je stejně dostupná jako její „neekologická“ sestřička. Jakmile podepíšete smlouvu s dodavatelem, začne k vám v dohodnutém termínu okamžitě proudit. Nepotřebujete žádné úpravy stávajících rozvodů a důvěrně známá vám bude i fakturace a další náležitosti.

Dodavatel ekologické elektřiny nemusí být drahý

A kolik taková zelená elektřina stojí? Pokud nakoupíte tu od E.ONu, nebude vás ročně stát více, než pár desetikorun. Ve hře je totiž pouze malý poplatek, který k vašemu stávajícímu tarifu přibude. Za jednu MWh zaplatíte jen o 34 Kč navíc, což je při obvyklé spotřebě 2,5 MWh za rok přibližně cena jedné lepší kávy. A to už za to rozhodně stojí.