Hádka nebo bitka na pracovišti a jejich následky. Bude se jednat o pracovní úraz?

Každý zaměstnavatel by se měl starat o to, aby na pracovišti vládla příjemná atmosféra a aby pracovníci pracovali v příjemném prostředí. Samozřejmě ne vždy dokáže zajistit, aby si jednotliví zaměstnanci sedli povahově. Někdy vznikají na pracovišti nepřátelské vztahy, někteří si zkrátka neumí spolu sednout a vyjít. Kvůli tomu může dojít k hádce, potyčce nebo rovnou k bitce na pracovišti, z níž může následně vzejít úraz. Nabízí se proto otázka z hlediska BOZP, a sice jedná se o pracovní úraz nebo ne?

Pokud došlo při hádce s kolegou k fyzické potyčce a na druhý den přišel jeden z kolegů s podlitinou na oku a s neschopenkou, nabízí se otázka, zdali se to bere jako pracovní úraz nebo zdali za to nezodpovídá zaměstnavatel.

Potyčka mezi zaměstnanci není pracovním úrazem

Potyčka nebo bitka mezi zaměstnanci na pracovišti a v pracovním době není pracovním úrazem. I když k tomu dojde na pracovišti a v pracovní době, jak již bylo zmíněno, nejedná se o pracovní úraz. Je to jen jakési vybočení z pracovněprávních vztahů, s nimiž nemá zaměstnavatel jako takový nic společného. Není ani jeho povinností tuto záležitost jako pracovní úraz vyšetřovat.

Zajímavý článek:  Aby mohli kominíci přinášet štěstí, musí být správně vybavení!

Potyčka mezi zaměstnanci je záležitostí jenom škůdce a poškozeného, vyrovnat si to mezi sebou budou muset jen oni sami. Ten, kdo utrpěl nějaké zranění, může požadovat náhradu za dobu pracovní neschopnosti nebo může požadovat třeba bolestné.

Není to pracovní úraz, ale je to občanskoprávní spor

Abychom byli konkrétní, nejedná se o pracovní úraz, ale o občanskoprávní spor, který se většinou řeší vzájemným mimosoudním vyrovnáním. Pokud by však k podobné potyčce ve vaší firmě došlo a vy si s ní nevěděli rady, obraťte se na firmu PEGASUS Service, která poskytuje poradenství nejen v BOZP, ale také v požární ochraně a pracovnělékařských službách či požární bezpečnosti staveb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *