Jak si poradit s nebezpečným azbestem? Na vlastní síly nespoléhejte

Z médií jistě víte, jak může být azbest nebezpečný. A pokud navíc stavíte, bouráte nebo přímo provádíte demoliční práce, jde o téma, které se vás bezprostředně týká a neobejde se bez skutečně profesionálního a rychlého řešení.

Kde všude azbest najdete? Nejspíš budete nepříjemně překvapeni

Ne, rozhodně nejde jen o na první pohled podezřele vyhlížející stavební prvky u polorozpadlých ruin. Azbest je nebezpečný právě kvůli tomu, že se takto snadno odhalit nedá a na zdraví svého okolí působí zcela nenápadně. Mezi rizikové prvky na stavbách, v nichž je výskyt azbestu nejčastější, patří zejména:

  • krycí a izolační desky,
  • roury,
  • stoupačky,
  • boletické panely,
  • krytinové vlnovky (tolik oblíbený eternit je právě azbestová střešní krytina),
  • dělící příčky budov,
  • těsnění,
  • těsnicí šňůry.

Zejména kvůli svým tepelně-izolačním účinkům se ještě poměrně nedávno azbest používal vcelku hojně, a dnes za to platíme zamořeným prostředím a zvýšeným nebezpečím pro všechny, kteří s ním přijdou do kontaktu. A likvidace azbestu rozhodně není jednoduchá. Nestačí totiž kontaminované materiály pouze odvézt na skládku…

Zajímavý článek:  Rekonstrukce bytového jádra - na co musíte připravit?

Jak zjistím, že se potýkám s azbestem?

Spolehlivou metodou pro jeho detekci je měření azbestu v ovzduší. Během pár minut tak budete mít jasno, zda na svém projektu nepotřebujete odbornou pomoc. Navíc u jakékoliv demolice nebo větší přestavby je toto měření ze zákona povinné. Azbest je totiž nejdřív třeba zneutralizovat, aby nedocházelo k jeho dalšímu úniku do okolního prostředí, a poté ho s maximální opatrností demontovat a odvézt na specializovaná úložiště.

Kam se obrátit pro pomoc?

Samozřejmě nejlépe ke specialistům. Ti ze společnosti EKOLSAN.CZ s.r.o. za vámi přijedou kamkoliv po ČR. Vše proběhne v plném souladu s platnými zákony a normami, pojednávajícími o nakládání s nebezpečnými materiály a jejich likvidaci. Informace o tom, jak to celé probíhá, a jednoduchý poptávkový formulář naleznete na www.ekolsan.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *