Ještě dnes mnohým lidem hyzdí jejich panelákový byt
typické staré umakartové jádro. Umakart, nebo-li papír tvrzený umělou pryskyřicí a vrstvený lisováním, dnes už asi jen málokdo považuje za vyhovující. Kdysi tak velmi často používaná umakartová konstrukce představovala rychlé a laciné řešení výstavby koupelny v čase masové, takříkajíc pásové výroby bytů.
Na kvalitu a trvanlivost se tehdy moc nedbalo. Dnes však namísto umakartu nastupují moderní stavební materiály, které splňují vaše vysoké požadavky. Je však důležité vědět, jak chceme přestavit bytové jádro.
Při plánování přestavby bytového jádra se musíte nejprve rozhodnout, jestli bude vaše nová koupelna víceméně kopírovat dosavadní rozvrhnutí nebo půjde o radikálnější změnu. První varianta je samozřejmě lacinější, méně časově náročná a manuálně zdatní domácí kutilové ji mohou zvládnout sami. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je lepší svěřit budoucnost vaší koupelny do rukou odborníkům.
Jak taková rekonstrukce probíhá
Rekonstrukce bytového jádra v podstatě znamená vyzdít vnitřní stěny, položit obklady stěn a většinou i podlahové krytiny a ukotvit a napojit vanu, umyvadlo a toaletu. Před výstavbou nové koupelny se obvykle stará umakartová konstrukce bytového jádra úplně odstraní.
V některých případech si však můžete staré jádro ponechat. Pokud je jen staré a vypadá neesteticky, přitom ale není plesnivé, nebo z jiného důvodu nevyhovující, existuje i lacinější řešení. A to je rychlejší než jeho kompletní výměna, dá se obložit deskami. Takováto úprava bude trvat samozřejmě kratší dobu, ale na druhou stranu nevyřeší například problém prohnuté stěny jádra.
Jak dlouho bude rekonstrukce trvat a kolik vás bude stát
Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, rozhodně nečekejte, že bude přestavba hotová za dva dny. Podle rozsahu rekonstrukce a počtu řemeslníků, kteří se jí budou věnovat, se může doba, kdy se budete sprchovat se u sousedů, pohybovat přibližně 5 až 10 dní. Cena je přirozeně též velmi variabilní (záleží na použitých materiálech, velikosti koupelny a dalších faktorech), nejčastěji se však pohybuje okolo 100 až 200 tisíc korun.
Co je důležité vědět
V určitých případech byste mohli potřebovat stavební povolení. Stavební povolení stavebního úřadu však není požadované v případě stavebních úprav, pokud se při rekonstrukci nezasahuje do nosné konstrukce stavby. Pokud se nemění vzhled ani způsob užívání, pokud není vyžadované posouzení vlivů na životní prostředí a provedení úprav nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.
To, jestli se vás nutnost stavebního povolení, následná kolaudace a získání revizních zpráv týká nebo ne, by vám měla být schopna povědět firma, kterou si na přestavbu najmete. V případě, že si rekonstrukci děláte sami, můžete se poptat u odborníků. Mnohé firmy v rámci svých služeb pomohou s vyřízením případných formalit.
Pokračování článku