Rekonstrukce bytového jádra – na co musíte připravit?

Ještě dnes mnohým lidem hyzdí jejich panelákový byt typické staré umakartové jádroUmakart, nebo-li papír tvrzený umělou pryskyřicí a vrstvený lisováním, dnes už asi jen málokdo považuje za vyhovující. Kdysi tak velmi často používaná umakartová konstrukce představovala rychlé a laciné řešení výstavby koupelny v čase masové, takříkajíc pásové výroby bytů.

Na kvalitu a trvanlivost se tehdy moc nedbalo. Dnes však namísto umakartu nastupují moderní stavební materiály, které splňují vaše vysoké požadavky. Je však důležité vědět, jak chceme přestavit bytové jádro.

Při plánování přestavby bytového jádra se musíte nejprve rozhodnout, jestli bude vaše nová koupelna víceméně kopírovat dosavadní rozvrhnutí nebo půjde o radikálnější změnu. První varianta je samozřejmě lacinější, méně časově náročná a manuálně zdatní domácí kutilové ji mohou zvládnout sami. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, je lepší svěřit budoucnost vaší koupelny do rukou odborníkům.

Jak taková rekonstrukce probíhá

Rekonstrukce bytového jádra v podstatě znamená vyzdít vnitřní stěny, položit obklady stěn a většinou i podlahové krytiny a ukotvit a napojit vanu, umyvadlo a toaletu. Před výstavbou nové koupelny se obvykle stará umakartová konstrukce bytového jádra úplně odstraní.

V některých případech si však můžete staré jádro ponechat. Pokud je jen staré a vypadá neesteticky, přitom ale není plesnivé, nebo z jiného důvodu nevyhovující, existuje i lacinější řešení. A to je rychlejší než jeho kompletní výměna, dá se obložit deskami. Takováto úprava bude trvat samozřejmě kratší dobu, ale na druhou stranu nevyřeší například problém prohnuté stěny jádra.

Jak dlouho bude rekonstrukce trvat a kolik vás bude stát

Pokud se rozhodnete pro kompletní rekonstrukci, rozhodně nečekejte, že bude přestavba hotová za dva dny. Podle rozsahu rekonstrukce a počtu řemeslníků, kteří se jí budou věnovat, se může doba, kdy se budete sprchovat se u sousedů, pohybovat přibližně 5 až 10 dní. Cena je přirozeně též velmi variabilní (záleží na použitých materiálech, velikosti koupelny a dalších faktorech), nejčastěji se však pohybuje okolo 100 až 200 tisíc korun.

Co je důležité vědět

V určitých případech byste mohli potřebovat stavební povolení. Stavební povolení stavebního úřadu však není požadované v případě stavebních úprav, pokud se při rekonstrukci nezasahuje do nosné konstrukce stavby. Pokud se nemění vzhled ani způsob užívání, pokud není vyžadované posouzení vlivů na životní prostředí a provedení úprav nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.

To, jestli se vás nutnost stavebního povolení, následná kolaudace a získání revizních zpráv týká nebo ne, by vám měla být schopna povědět firma, kterou si na přestavbu najmete. V případě, že si rekonstrukci děláte sami, můžete se poptat u odborníků. Mnohé firmy v rámci svých služeb pomohou s vyřízením případných formalit.

Pokračování článku

Jak si poradit s nebezpečným azbestem? Na vlastní síly nespoléhejte

Z médií jistě víte, jak může být azbest nebezpečný. A pokud navíc stavíte, bouráte nebo přímo provádíte demoliční práce, jde o téma, které se vás bezprostředně týká a neobejde se bez skutečně profesionálního a rychlého řešení.

Kde všude azbest najdete? Nejspíš budete nepříjemně překvapeni

Ne, rozhodně nejde jen o na první pohled podezřele vyhlížející stavební prvky u polorozpadlých ruin. Azbest je nebezpečný právě kvůli tomu, že se takto snadno odhalit nedá a na zdraví svého okolí působí zcela nenápadně. Mezi rizikové prvky na stavbách, v nichž je výskyt azbestu nejčastější, patří zejména:

  • krycí a izolační desky,
  • roury,
  • stoupačky,
  • boletické panely,
  • krytinové vlnovky (tolik oblíbený eternit je právě azbestová střešní krytina),
  • dělící příčky budov,
  • těsnění,
  • těsnicí šňůry.

Zejména kvůli svým tepelně-izolačním účinkům se ještě poměrně nedávno azbest používal vcelku hojně, a dnes za to platíme zamořeným prostředím a zvýšeným nebezpečím pro všechny, kteří s ním přijdou do kontaktu. A likvidace azbestu rozhodně není jednoduchá. Nestačí totiž kontaminované materiály pouze odvézt na skládku…

Jak zjistím, že se potýkám s azbestem?

Spolehlivou metodou pro jeho detekci je měření azbestu v ovzduší. Během pár minut tak budete mít jasno, zda na svém projektu nepotřebujete odbornou pomoc. Navíc u jakékoliv demolice nebo větší přestavby je toto měření ze zákona povinné. Azbest je totiž nejdřív třeba zneutralizovat, aby nedocházelo k jeho dalšímu úniku do okolního prostředí, a poté ho s maximální opatrností demontovat a odvézt na specializovaná úložiště.

Kam se obrátit pro pomoc?

Samozřejmě nejlépe ke specialistům. Ti ze společnosti EKOLSAN.CZ s.r.o. za vámi přijedou kamkoliv po ČR. Vše proběhne v plném souladu s platnými zákony a normami, pojednávajícími o nakládání s nebezpečnými materiály a jejich likvidaci. Informace o tom, jak to celé probíhá, a jednoduchý poptávkový formulář naleznete na www.ekolsan.cz.

Vybavujeme půdu krok po kroku u ryze české společnosti

Vybavujeme půdu krok po kroku u ryze české společnosti

Patříte mezi majitele rodinného domku? Pak k němu pravděpodobně náleží také půda. Taková půda – to je vůbec věc! V řadě případů bohužel ztrácí svůj smysl, protože je plná harampádí a věcí, které se v domě jinam nevešly. Taková půda ale může být nejen skvělou sušárnou, přestavit ji můžete také na malý podkrovní byt nebo dětský pokojík, který bude pravým a nefalšovaným rájem pro vaše ratolesti. Jak na to? Tipy naleznete na následujících řádcích.

Pusťte se do rekonstrukce!

Jako první je nezbytně nutné půdu izolovat. Poté se dostává ke slovu samotná úprava půdních prostor. Velmi oblíbený je v současné době sádrokarton, který vyniká cenovou dostupností i snadnou manipulací. Do sádrokartonu je možno vykružovací pilkou snadno vyvrtat otvory, do nichž zapustíme halogenové osvětlení, nebo nad ním skrýt rozvody elektroinstalace či vzduchotechniky. Fantazii se v tomto případě meze nekladou a je jen na vás, zda dáte přednost klasice nebo se vrhnete do neotřelých experimentů.

Důležitost střešních oken nepodceňujete

Černá obloha posetá třpytivými hvězdami – znáte snad krásnější pohled? Díky půdním prostorám můžete s tímto obrazem před očima usínat každý večer. Stačí jen zvolit správné střešní okno. Velké oblibě se v současné době těší střešní okna Velux nebo značková střešní okna Fakro. Pořídit je můžete v rozmanitých tvarech i barevných kombinacích za velmi přijatelné ceny.

Jak na výběr půdních schodů?

Abyste se na půdu dostali, je potřeba ji vybavit schody. Při výběru je proto nutné zaměřit se hned na několik parametrů. Nejprve je nutné znát rozměr, který můžete pro schody vyčlenit, poté se zaměřte na sílu stropu a výšku místnosti. Důležité je také zvolit správný typ schodů a kvalitního výrobce. Zde můžeme opět doporučit půdní schody Fakro jako záruku kvality a dlouhé životnosti.

Nezbytnosti (nejen) na půdu naleznete v e-shopu Milpe.cz

Ať už sháníte střešní okna, půdní schody nebo další nezbytnosti pro dům či byt, naleznete je v e-shopu www.milpe.cz. Společnost MILPE TRADE s.r.o. patří mezi ryze české prodejce s vlastními skladovými prostory, které se rozprostírají na neuvěřitelných 1000 m2. Veškeré zboží, které společnost inzeruje, proto drží skladem a po objednání je ihned zasíláno objednateli. Firma nabízí bohatý sortiment i profesionální a vysoce odborné poradenství.

Vybíráme kvalitní klempíře: Víte, na co se zaměřit a co naopak nepodcenit?

Chceme na koupi ušetřit, a proto nakoupíme výrobek, který nás zaujme svou nízkou cenou. Jaké je ovšem naše rozladění, když si chceme na zakoupené „pochoutce“ pochutnat a ona tak nějak nesplňuje to, co jsme od ní očekávali? Jinak to není ani ve světě řemesel a při výběru řemeslníků. Ve snaze tlačit cenu dolů si nakonec k domu či do bytu přizveme nezodpovědného „fušera“, za jehož práci se musíme ve finále stydět. Abyste podobné scénáře sami nezažívali, máme pro vás několik tipů, jak vybrat kvalitního klempíře a nešlápnout vedle.

Reference jsou základ

Pokud vám někdo ze známých či přátel doporučí kvalitní klempířství České Budějovice a vy máte to štěstí, že v okolí Českých Budějovic opravdu bydlíte, pak máte z poloviny vyhráno. Reference známých, přátel či rodiny, jsou v této oblasti nedocenitelné a při rozhodování vám v mnohém pomohou.

Ptejte se na zkušenosti i kvalifikaci

Ale abyste se neunáhlili, domluvte se se zástupcem společnosti, která má klempířské práce České Budějovice provádět, osobní schůzku. Poptejte se na její historii, tradice, ale i zaměstnance, které ve svých řadách zaměstnává. Informujte se o jejich kvalifikaci, ale i zkušenostech.

Cena (až) na posledním místě

Největší hloupost, kterou můžete při výběru řemeslníka udělat, je porovnávat jednotlivé nabídky podle ceny. Je nutno uvědomit si, že jednotlivé klempířské prvky se liší nejen svou kvalitou, ale též provedením. Přestože by právě cena měla být odrazem proklamované kvality, ne vždy to tak musí být. Proto při výběru zohledňujte cenu jako jeden, nikoli jediný faktor.

Pozor na cenu za dílo

U mnohých firem si můžete nechat vypracovat předběžnou kalkulaci, která by ovšem měla vycházet z osobní návštěvy. Eliminujte tedy ty nabídky, které jsou podezřele nízké, nebo se daná společnost neobtěžuje vaši nemovitost osobně navštívit. V rámci ceny za dílo pak požadujte, aby byla konečná a taková, ve které jsou započítány veškeré náklady na zhotovení.

Kvalitní klempíři s bohatou praxí na vás čekají ve společnosti SH & RP METAL s.r.o.