Jak vlastně funguje gramofon?

Vinyl je zpět – a to ve velkém stylu. Zatímco prodej digitálních hudebních nosičů, ať už v podobě online stahování nebo prodeje fyzických médií, jako jsou CD a DVD, neustále klesá, prodej hudebních záznamů na vinylových deskách neustále roste a v současnosti dosahuje nejvyšší úrovně od roku 1991. Zdá se proto, že gramofony, ačkoli se začátkem devadesátých let zdálo, že jejich éra končí, tu s námi budou i nadále.

Pokud jste se rozhodli začít sbírat vinylové gramodesky, budete si muset koupit gramofon Ale kde začít? Na trhu existuje obrovský počet přístrojů, jejichž se ceny pohybují od několika tisíc za běžný gramofon pro nenáročné posluchače, až do stovek tisíc za nejlepší hifi přístroje pro zapálené audiofily.

Gramofon je velice jemné a precizní zařízení. Jeho samotná konstrukce je však docela jednoduchá a důmyslná, díky čemuž jsou tu gramofony stále i po více než 100 letech od jejich vynálezu. Vinylová deska obsahuje malou drážku, která vede od vnějšího okraje ke středu. Drážka ovšem není rovná, obsahuje nerovnosti, které jsou lidským okem neviditelné. Když na gramofonovou desku umístíte jehlu, která se začne točit, jehla se začne pohybovat po drážce. Nerovnosti v drážce způsobují vibraci jehly a tyto vibrace se mění na zvukové vlny. Vlny se zesílí pomocí předzesilovače a zesilovače a pomocí reproduktorů se promění v hudbu.

Zajímavý článek:  Italské víno je synonymem pro kvalitu, tradici a vášeň

Pokud je místem, kde sháníte gramofony Praha, máte k dispozici velké množství kvalitních prodejců hifi zařízení. Jedním z nich je i firma HTPshop, která nabízí prodej gramofonů ve špičkové hifi kvalitě. Mezi výhody tohoto obchodu, které jej odlišují od konkurence, patří mimo jiné i poslechové studio, kde si můžete jednotlivé přístroje poslechnout v dokonalém audio prostředí, a kde vám s výběrem vhodného přístroje poradí zkušený personál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *