Jak vybrat okna do rodinného domu?

Okna se nekupují po každé zimě, jedná se o dlouholetou investici, kolikrát i na celý život. Proto se nevyplatí podcenit výběr a snažit se, co nejvíce ušetřit. Může se to otočit proti vám. Vyberte barvu, styl a velikost, tak, aby, jste byli spokojeni, co nejdéle. Vybrat okna není rozhodnutí na pár minut a vyznat se v současném trhu s okny je pomalu nadlidský výkon. Je dobré znát pár důležitých pravidel, které vám pomůžu si vybrat správně.

Okna mají vliv na kvalitu, vzhled a komfort bydlení. Proto je důležité brát ohled nejen na funkčnost a technické provedení, ale i na celkovou estetičnost. Při výběru oken je dobré si uvědomit, v jakém prostředí se budou nacházet a podle toho přizpůsobit materiál a další parametry. Dobré je vzít v potaz hlučnost, prašnost, vlhkost nebo působení větru

Kvalita rovná se cena. U lákavých nabídek je nutné si pozorně projít nabídku, zda víte, odkud okna jsou, zda budete mít nárok na garanci záruky.

Okna do rodinného domu a jejich parametry

Materiál a barevné možnosti
V současné době je na výběr ze tří materiálů, dřevo, plast, hliník.

Dřevěná okna (eurookna) ideální spojení přírody s funkčností. Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu, který navodí atmosféru domova, a přitom se budete cítit v bezpečí, jsou dřevěná okna ty pravá. Nejen že z estetického hlediska jsou unikátní, jejich výdrž při správné údržbě je až stoletá. Vybrat si jde vybrat z různých druhů dřeva, vhodný můžete konzultovat s odborníky na okna.

Plastová okna jsou  nejvyužívanějším druhem oken. Řadí se na špici díky nenáročnosti údržby. Jsou levnějším řešením s výbornými tepelně – izolačními vlastnostmi. Pro zlepšení bílého vzhledu je možné si vybrat dekorativní fólii s různými motivy.

Nevýhodou plastových oken je to, že v obytných prostorech působí poměrně lacině, protože neumějí stárnout. Plastová okna se také těžko kombinují s ostatními materiály v interiéru. Navíc vždy musíte zvolit minimálně trojskla.

Zajímavý článek:  Vybavujeme půdu krok po kroku u ryze české společnosti

Hliníková okna jsou vhodná do častého provozu, kde bude vysoká frekventovanost nebo je často horší počasí. Hliník je materiál velice odolný s moderním vzhledem a vysokou pevností. Zároveň však uspokojí i v oblasti izolační. Všechny druhy oken nejsou omezené barevností ani tvarem. Hliníková okna můžete sladit s celkovým designem domu bez jakéhokoliv omezení či kompromisů.

Barvám se meze nekladou, okna můžou mít z každé strany jinou barvu nebo být vyzdobeny dekorem. K dostání jsou ještě okna plastohliníková, tedy kombinovaná. U nich lze zvolit libovolné barevné provedení vnějšího rámu okna.

Tepelně – izolační vlastnost
Důležitou vlastností oken by měla být schopnost tepelné izolace. Měla by poskytnout úsporu energie. Při výběru oken by se měla věnovat pozornost nejen stavební hloubce rámu v domě a počtu komor, ale i při výběru zasklení. Informace o propustnosti tepla celým oknem, včetně rámu, je v oblasti úspory klíčovým kritériem.

Montáž oken do rodinného domu
Obecně platí ten, kdo okna prodává, by je měl i namontovat, včetně zednických prací. Získáte tak i plnou záruku na okna 5 let. Správná montáž je důležitá pro správnou funkčnost a tepelnou izolaci okna. Nemělo by docházet k pronikání dešťové vod nebo promrzání připojovací spáry.

Bezpečnost
Dalším kritériem ke zvážení by měla být bezpečnost domova. Současná okna obsahují zabezpečující prvky, které znesnadní pokus o vloupání. Zásadní význam má pak kování oken, které je v bezpečnosti klíčové.

Pravidelné větrání
U všech druhů oken je nutné větrání. Může se větrat ručně nebo za pomocí trvalého větrání s nebo bez ventilátoru. Pokud není instalováno řízené větrání s rekuperací, pak je důležité pravidelné větrání i v průběhu běžného užívání stavby. Zavřená okna nezajišťují hygienickou výměnu vzduchu.

Při větrání napříč více pokoji se dosáhne max. za 3 minuty kompletní výměny vzduchu. 4 – 6 minut větrání dle venkovní teploty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *