Jak vybrat okna do rodinného domu?

Okna se nekupují po každé zimě, jedná se o dlouholetou investici, kolikrát i na celý život. Proto se nevyplatí podcenit výběr a snažit se, co nejvíce ušetřit. Může se to otočit proti vám. Vyberte barvu, styl a velikost, tak, aby, jste byli spokojeni, co nejdéle. Vybrat okna není rozhodnutí na pár minut a vyznat se v současném trhu s okny je pomalu nadlidský výkon. Je dobré znát pár důležitých pravidel, které vám pomůžu si vybrat správně.

Okna mají vliv na kvalitu, vzhled a komfort bydlení. Proto je důležité brát ohled nejen na funkčnost a technické provedení, ale i na celkovou estetičnost. Při výběru oken je dobré si uvědomit, v jakém prostředí se budou nacházet a podle toho přizpůsobit materiál a další parametry. Dobré je vzít v potaz hlučnost, prašnost, vlhkost nebo působení větru

Kvalita rovná se cena. U lákavých nabídek je nutné si pozorně projít nabídku, zda víte, odkud okna jsou, zda budete mít nárok na garanci záruky.

Okna do rodinného domu a jejich parametry

Materiál a barevné možnosti
V současné době je na výběr ze tří materiálů, dřevo, plast, hliník.

Dřevěná okna (eurookna) ideální spojení přírody s funkčností. Pokud dáváte přednost přírodnímu vzhledu, který navodí atmosféru domova, a přitom se budete cítit v bezpečí, jsou dřevěná okna ty pravá. Nejen že z estetického hlediska jsou unikátní, jejich výdrž při správné údržbě je až stoletá. Vybrat si jde vybrat z různých druhů dřeva, vhodný můžete konzultovat s odborníky na okna.

Plastová okna jsou  nejvyužívanějším druhem oken. Řadí se na špici díky nenáročnosti údržby. Jsou levnějším řešením s výbornými tepelně – izolačními vlastnostmi. Pro zlepšení bílého vzhledu je možné si vybrat dekorativní fólii s různými motivy.

Nevýhodou plastových oken je to, že v obytných prostorech působí poměrně lacině, protože neumějí stárnout. Plastová okna se také těžko kombinují s ostatními materiály v interiéru. Navíc vždy musíte zvolit minimálně trojskla.

Zajímavý článek:  Dveře, které „zmizí“, jsou na trhu už přes dva tisíce let

Hliníková okna jsou vhodná do častého provozu, kde bude vysoká frekventovanost nebo je často horší počasí. Hliník je materiál velice odolný s moderním vzhledem a vysokou pevností. Zároveň však uspokojí i v oblasti izolační. Všechny druhy oken nejsou omezené barevností ani tvarem. Hliníková okna můžete sladit s celkovým designem domu bez jakéhokoliv omezení či kompromisů.

Barvám se meze nekladou, okna můžou mít z každé strany jinou barvu nebo být vyzdobeny dekorem. K dostání jsou ještě okna plastohliníková, tedy kombinovaná. U nich lze zvolit libovolné barevné provedení vnějšího rámu okna.

Tepelně – izolační vlastnost
Důležitou vlastností oken by měla být schopnost tepelné izolace. Měla by poskytnout úsporu energie. Při výběru oken by se měla věnovat pozornost nejen stavební hloubce rámu v domě a počtu komor, ale i při výběru zasklení. Informace o propustnosti tepla celým oknem, včetně rámu, je v oblasti úspory klíčovým kritériem.

Montáž oken do rodinného domu
Obecně platí ten, kdo okna prodává, by je měl i namontovat, včetně zednických prací. Získáte tak i plnou záruku na okna 5 let. Správná montáž je důležitá pro správnou funkčnost a tepelnou izolaci okna. Nemělo by docházet k pronikání dešťové vod nebo promrzání připojovací spáry.

Bezpečnost
Dalším kritériem ke zvážení by měla být bezpečnost domova. Současná okna obsahují zabezpečující prvky, které znesnadní pokus o vloupání. Zásadní význam má pak kování oken, které je v bezpečnosti klíčové.

Pravidelné větrání
U všech druhů oken je nutné větrání. Může se větrat ručně nebo za pomocí trvalého větrání s nebo bez ventilátoru. Pokud není instalováno řízené větrání s rekuperací, pak je důležité pravidelné větrání i v průběhu běžného užívání stavby. Zavřená okna nezajišťují hygienickou výměnu vzduchu.

Při větrání napříč více pokoji se dosáhne max. za 3 minuty kompletní výměny vzduchu. 4 – 6 minut větrání dle venkovní teploty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *