Jaké dřevěné podlahy si vybrat?

Jaké dřevěné podlahy si vybrat – dýhované, dvouvrstvé nebo třívrstvé?

Jaké dřevěné podlahy si vybrat?

cbabel3 / Pixabay

Třívrstvé dřevěné podlahy

Tento typ dřevěných podlah vyniká nejen svojí dlouhou životností, ale potěší také jeho nízká pořizovací cena. Třívrstvé dřevěné podlahy se vyrábí pouze z vysoce kvalitního dřeva a jsou tak vhodné i do těch domácností, v nichž bydlí lidé s alergií. Jejich velkou výhodou je také snadná údržba a možnost kombinace s podlahovým vytápěním.

Tyto podlahy jsou složeny ze tří vrstev a velmi typické je pro ně spojení plovoucí podlahy s aspekty dřeva. Horní, pohledová vrstva má tloušťku cca 4 mm, pod ní se nachází středová vrstva z měkké dřeviny. Středová vrstva je navíc vybavena zámkovým systémem. Nejnižší vrstvu třívrstvé dřevěné podlahy pak tvoří dýha z měkké dřeviny. Jednotlivé vrstvy jsou spojeny pomocí kvalitního lepidla a pro delší životnost prochází třívrstvá dřevená podlaha ještě povrchovou úpravou – buď voskováním, nebo lakováním.

Dvouvrstvé dřevěné podlahy

V tomto případě se jedná o kombinaci toho nejlepšího z třívrstvých a masivních dřevěných podlah. I dvouvrstvé podlahy jsou vhodné do prostor s podlahovým vytápěním, navíc jsou opravdu stabilní i v prostředí se špatnými podmínkami. Z čeho se dvouvrstvé dřevěné podlahy skládají?

Tyto podlahy jsou složeny vždy ze dvou částí – spodní a horní vrstvy. Spodní část podlahy má nosnou a stabilizační funkci a tvoří ji materiály s vysokou odolností vůči vnějším vlivům. Spodní část tvoří přibližně dvě třetiny celkové tloušťky dvouvrstvé dřevěné podlahy. Horní část je nášlapnou vrstvou a její výhodou je, že ji lze udělat z různých typů či jakostí dřevin, takže záleží jen na Vašem vkusu, jaký druh dřeva si zvolíte.

Zajímavý článek:  Laminátové podlahy se rychle pokládají a snadno udržují

Mezi typické vlastnosti těchto dřevěných podlah patří i nízká hlučnost a skvělá tepelná vodivost. Tyto vlastnosti jsou způsobeny celoplošným lepením (jednotlivé části dřevěné podlahy se lepí ve velikosti běžných parket).

Dýhované podlahy

Posledním typem dřevěné podlahy, který si představíme, je dýhovaná podlaha. Jedná se v podstatě o kompromis mezi laminátovou a dřevěnou podlahou – vrchní vrstvu dýhované podlahy tvoří tvrdé dřevo.

Dýhované podlahy mají spoustu výhod – např. jednoduchou údržbu, vysokou odolnost vůči mechanickému poškození nebo dlouhou životnost. Navíc mají krásný design, díky kterému se skvěle hodí do moderní domácnosti. Z jakých vrstev se tyto podlahy skládají?

Horní vrstva dýhované podlahy je tvořena dřevěnou dýhou, jež bývá většinou pokryta několika vrstvami speciálního tvrzeného laku, který se vytvrzuje pomocí UV záření. Jedná- li se o trojlamelové provedení, je součástí podlahy střední vrstva z dřevovláknité HDF desky. Spodní vrstva dýhované podlahy pak může být tvořena z různých materiálů – kromě dřeva se může jednat např. o korek nebo pryskyřici.

K hlavním přednostem tohoto typu dřevěných podlah patří kromě vysoké odolnosti a nízké ceny i možnost podlahu rozebrat a také to, že je vhodná i pro místnosti s podlahovým vytápěním. Za zmínku stojí i záruční lhůta, které se běžně pohybuje kolem 12 let.

Náš tip: Dřevěné podlahy – výprodej za bezkonkurenční ceny!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *