Levné bezpečnostní dveře jsou protimluv – alespoň pro pojišťovnu

Při nákupu vchodových dveří řeší lidé nejčastěji jejich vzhled, a teprve poté funkčnost, nebo dokonce bezpečnost. Ano, statistiky prodejů jsou neúprosné. Často je však přiživují i sami prodejci. Například tím, že svým zákazníkům dostatečně nevysvětlí problematiku bezpečnostních tříd.

Zvláště pojišťovnu bude váš nákup velmi zajímat. Levné bezpečnostní dveře na ni zkrátka dojem neudělají. A co hůř – šikovní zloději je často odemknou bez jakýchkoli známek poškození, a v takovém případě může likvidátor pojišťovny úhradu škody zamítnout v celém rozsahu.

Náš tip: Příslušný bezpečnostní certifikát mohou získat jakékoliv dveře bez ohledu na jejich design či architektonický styl. Vchodové dveře do domu dvoukřídlé od NEXT splní tato náročná kritéria díky své masivní konstrukci kombinované s odolnou zárubní. Není problém je vyrobit například v prosklenné variantě či zvolit bezpečnostní repliku historických dveří.

Co jsou to bezpečnostní třídy?

Kvalitní bezpečnostní nebo protipožární dveře nekupujeme každý den, proto nás mohou některé novinky v legislativě nepříjemně zaskočit. Tou nejvýraznější je asi změna značení od roku 2012. Již neplatí písmenné označení BT (bezpečnostní třída) – bylo nahrazeno anglickou zkratkou RC (resistance class).

  • Dveře s označení RC 1 a RC 2 jsou velmi levné s nízkou odolností proti vloupání i povětrnostním vlivům.
  • Dveře s označení RC 3 a RC 4 již můžeme bez výhrad nazývat bezpečnostními, hodí se pro soukromé i firemní objekty.
  • Dveře s označení RC 5 a RC 6 jsou nejvyšší bezpečnostní třídou určenou prakticky jen pro strategicky mimořádně významné objekty (banky apod.).
Zajímavý článek:  PVC versus dřevo: spolehlivá okna a dveře

Při svém nákupu se proto nespokojte jen s označením bezpečnostní, ale chtějte vždy konkrétní specifikaci. Například NEXT dveře nabízejí pouze modely se 3. a 4. bezpečnostní třídou.

Chytrý nákup sníží pojistné

I když jsou kvalitní bezpečnostní dveře o něco dražší než jejich běžní kolegové, můžete díky nim i značně ušetřit, a to  nejenom za škody spojené s vykradením bytu. Podle zákona o pojistné smlouvě č. 37/2004 Sb. získáváte nárok na výhodnější pojištění majetku. Mezi další prvky, které mohou zvrátit výhodnost pojistné smlouvy ve váš prospěch, patří třeba bezpečnostní folie nebo dodatečné bezpečnostní zámky dveří.

Chytrý tip do vašeho mobilu

Bohužel žádné bezpečnostní dveře nejsou úplně překonatelné. Ve vašem mobilu by se proto v důležitých kontaktech měla nacházet i zámečnická pohotovost s perfektním servisem pro případ nouze. Nebudete tak muset opouštět nezabezpečený byt při cestě do nejbližšího zámečnictví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *