Litiny s několika třídami tvrdosti

Využití litiny je stále aktuální, i když se již mnohdy preferují jiné materiály. Uplatnění najde všude, kde se vyžadují vysoké nároky na houževnatost a pevnost. Konkrétně jde o odlitky ve stavebním průmyslu, stroje, automobilový průmysl, o armatury, kanalizační trouby, radiátory pro ústřední topení a jiné produkty.

Výroba šedé litiny

Během výroby se využívá přetavení litinového šrotu a šedého surového železa. Proces probíhá v elektrických pecích či v kuplovnách. Výroba litiny následně pokračuje odléváním do pískových forem. K přednostem litiny šedé barvy náleží poměrně nízká licí a tavicí teplota – v rozmezí od 1100 do 1300 °C. Výroba se musí řídit normami. V historických časech existovaly kuplovny také v malých dílnách, kde šlo o velká kamna opatřená ventilátorem. Výrobci různých strojků si sami odlévali potřebné části do pískových forem.

Slévárna litiny UCB Technometal patří ke skupině United Cast Bar Ltd., vzniklé již v roce 1998 díky sloučení tří prestižních Evropských sléváren se zaměřením na plynulé odlévání. Ve skupině jde především o vyrábění litiny s obchodní značkou Unibar. Tvárná a šedá litina od této značky má v porovnání s jiným materiály mnohé přednosti. K důvodům patří dvě fáze její struktury – železná, podobná oceli, a grafitová. Grafit může mít dále podobu kuliček nebo lupínků. K dalším výhodám patří ekonomičnost, obchodní přednosti i fyzikální vlastnosti.

Počítat lze s vysokou pevností v tlaku. Naopak další mechanické vlastnosti nepříznivě ovlivňuje lamelární tvar grafitu. Lupínky z grafitu obsažené v matrici z kovu se starají o snížení pevnosti v tahu až na 100 – 350 MPa. Zvyšuje se tepelná vodivost, tlumí se rázy a vibrace. Je ideální pro nízce namáhaná kluzná ložiska. Dobře se obrábí a pomalu koroduje. Co se týče třísky, odvádí se lámavá a krátká. Obstarat si můžete zejména kruhové a čtyřhranné průřezy. Mezi častými dodávkami naleznete silnostěnná pouzdra – trubky a duté profily.

Zajímavý článek:  Nerezové zábradlí jako bezpečnostní i dekorační prvek

Tvárná litina

U tvárné litiny s kuličkovým grafitem má vylučovaný grafit formu kuličky. Toto zaručuje větší tvrdost, pružnost a pevnost u perlitických matric. U feritické matrice se jedná o vyšší tažnost a nárazovou práci. Tento druh litiny se v současné době řadí mezi nejpoužívanější, v některých případech se používá na odlitky místo oceli. Hlavně je ceněna pro nezanedbatelné úspory. Oceníte také její menší měrnou hmotnost, lehčí možnosti obrábění, dobré kluzné a tlumící vlastnosti.

Druhy šedé litiny Unibar

Unibar nabízí několik druhů šedých litin, které se odlišují svými vlastnostmi.

Unibar 200 značí nejměkčí třídu. Má feritickou strukturu, proto se doporučuje pro aplikování tam, kde se vyžaduje skvělá tepelná vodivost. Dále se uplatňuje tam, kde je nutné zajistit odolnost proti opotřebení, nízkou pevnost a vyhovující obrobitelnost.

Šedá litina Unibar 250 dobře kombinuje odolnost proti opotřebení, pevnost a průměrnou tvrdost. To vše při zachování vyhovující obrobitelnosti s možností se věnovat povrchovým úpravám. Tato jakost vykazuje i dobré tlumení vibrací a hluku.

Unibar 300 patří mezi nejtvrdší třídy. Perlitická struktura zajišťuje využití tam, kde se vyžaduje vysoká pevnost v tahu a dobré odolávání proti opotřebení. Plusem je lepší povrchová úprava v porovnání s měkčími třídami. Takto lépe odolává proti zadírání.

Nejvyšší odolnost a nejtvrdší třída – to je Unibar 350, kde se perlitická struktura najde i na vnějším okraji, a to s až 90ti procenty perlitu. Hodí se k aplikování tam, kde se vyžaduje vysoká odolnost proti opotřebení. Lze provádět tvrdý povrch. Vysoký obsah fosforu dovoluje použití třeba u vodítek ventilu, kdy se klade důraz na odolnost proti opotřebení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *