Správná péče o parkety prodlouží jejich životnost

Parkety z přírodních materiálů vypadají velice pěkně a stále budou patřit mezi trendy. Nové vypadají naprosto neodolatelně! Jestliže uvažujete o zachování jejich atraktivního vzhledu po delší dobu, musíte se věnovat dostatečné údržbě.

Prodlužte si životnost parket

V případě, že se z nějakého důvodu vyhnete pravidelnému čištění a udržování parketové podlahy, riskujete vznik škrábanců i trvalé znehodnocení. Podlaha se může všelijak deformovat, bobtnat. Celková životnost se odvíjí od způsobu a frekvence používání. Souvisí také s teplotou, vlhkostí i s používáním přípravků k údržbě. Parkety WÖLFEL ctí rodinnou tradici a zaměřují se rovněž na nabídku prostředků pro podlahy.

V prvé řadě si pořiďte rohožku, aby se přebytečné znečištění nenosilo dovnitř a nepoškozovalo povrch podlahy. Věnujte pozornost nábytku, který přichází do styku s parketami. Vážně ohrozit by je mohla kolečka od židlí, dřevěné nohy od lavic a židlí apod. V těchto případech obstarejte ochrany z plstí a jiných materiálů. Ideální vlhkost vzduchu udržujte od 40-60 %, teplotu vzduchu od patnácti do 25 °C. Pozor na vylité tekutiny – nadměrné množství vody dost škodí.

Zajímavý článek:  Perské koberce jsou uměleckým dílem pod vašima nohama

Čištění lakovaných a olejovaných parket

Způsoby čištění se liší podle povrchové úpravy. Laky na podlahy umožňují místní úpravy, jednoduše se používají a dodávají lepší odolnost proti opotřebení. Oleje na podlahy zvýrazňují přirozený vzhled dřeva a ochraňují před vlhkostí a nečistotami. Lakované parkety čistěte vysavačem nasucho či smetákem. Nástavcem vysavače by měl být měkký kartáč. Rovněž můžete používat vytírání mopem nebo mokrým hadrem, ale pozor na dostatečné vyždímání. Do vody přidávejte speciální a především šetrné přípravky. U parket opatřených voskovanými oleji rovněž lze vysávat, zametat a vytírat, ovšem do vlažné vody se přidává voskový olej – množství podle dávkování na přípravku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *