Není hliník jako hliník – který se nejlépe hodí právě pro vaše plány?

Slova hliník a odolnost použitá v jedné větě, by až donedávna byla nejspíš jen směšným protimluvem. Ale s rozvojem technologických postupů, umožňujícím tento materiál řádně vytvrdit, už není podobné přehlížení rozhodně na místě. Dokonce i nerezová ocel v něm našla nemilosrdného konkurenta, protože v jeho prospěch hraje především žádaná lehkost a jednoduchost zpracování. A co dalšího byste ještě o hliníku měli vědět?

Od jachet, přes stavebnictví až po letecké materiály

Pokud je některá vlastnost skutečně oceňována u hliníku jako takového, je to zcela jistě vysoká odolnost proti korozi. Slitina hliníku a magnézia, označovaná jako ENAW-5754, vám v tomto bodě poslouží dokonce ještě lépe než samotný hliník, a to zejména u vybavení dlouhodobě vystaveného působení slané vody nebo jiných chemikálií.

Pro svou snadnou tvárnost je perfektní pro výrobu trubek, tyčí, plechů nebo desek, jež se mohu pochlubit skutečně širokou škálou využití. Hodí se například jako skvělý materiál pro výrobu tlakových nádob a úložných nádrží, ale také v potravinářském průmyslu, či dokonce při stavbě jachet nebo leteckých součástek.

Zajímavý článek:  Hutní materiál pro každého včetně profesionálních služeb

Ještě větší odolnost proti korozi přinese technická anodická oxidace

Jestliže patříte mezi skutečně náročné zákazníky, kteří hledají jen to nejlepší, co je na trhu k dostání, možná vám bude vyhovovat lépe upravená hliníková slitina s označením ENAW-5083. Její odolnost proti korozi lze totiž zlepšit technickou anodickou oxidací finálního výrobku, takže je ideální třeba i pro technologicky komplikovaná kryogenní zařízení apod.

Nahradí plast a poslouží i jako účinná požární ochrana elektrického vedení a dalších citlivých míst ve firemní bezpečnosti. U obou slitin navíc oceníte dobrou svařitelnost všemi běžnými postupy svařování hliníku a možnost širokého výběru možných přídavných materiálů. Více informací najdete na stránkách specializované společnosti Primapol.cz.

  2Komentáře

  1. zbynek f.   •  

    Děkuji moc za přínosný článek. O využití hliníkových slitin se moc informací nepíše, přitom bych zrovna takové informace potřeboval. Díky tedy za odborné informace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *