Odpařování vlhkosti pomocí sanačních omítek

Odpařování vlhkosti pomocí sanačních omítek

Každý stavební objekt je vystaven povětrnostním podmínkám, které na něj celoročně působí. Tou nejsvrchnější vrstvou objektu je omítka, která musí odolávat slunečnímu svitu, větru, dešti, změnám teplot, mrazu a případně dalším vlivům. V neposlední řadě je to také estetická funkce, kterou omítka na domu/garáži/chalupě vykonává.

Tím nejčastější zdivo porušujícím faktorem je vlhkost. Konkrétně vzlínající vlhkost, případně povrchová voda, či vlhkost nacházející se pod povrchem země. Tomuto vlivu ne každá omítka dokáže odolat, proto je vhodné při výběru omítky dbát na výběr té správné a kvalitní a neomezovat se pouze na tu nejnižší cenu. V případě volby vždy té nejlevnější varianty můžeme sice ušetřit nyní, ale z delšího hlediska mnohem více proděláme.

Narušení zdiva a jeho sanace

Dostane-li se do zdiva vlhkost z jeho vnější strany a začne jej pravidelně a systematicky narušovat, nebude trvat dlouho a následky uvidíme a pocítíme i z jeho vnitřní strany. Solné výkvěty, nevzhledné mapy v rozích, či dokonce plíseň na sebe nenechají dlouho čekat.

V tuto chvíli nezbývá nic než radikálně zasáhnout a vlhkosti se zbavit. Nastupuje proces sanace vlhkého zdiva. Sanace zdiva bývá vždy prováděna profesionální firmou, protože se jedná o technicky náročné práce, ke kterým je zapotřebí nejen teoretická znalost ale i praktická zkušenost. Pomocí různých metod se do zdiva aplikuje další dodatečná hydroizolační vrstva, která má za úkol vytvořit mezi zdivem a okolní vlhkostí neprostupnou bariéru. Jmenovat lze například nejčastěji požívanou metodu injektáž zdiva (krémová injektáž zdiva, tlaková injektáž zdiva, …) či svislá hydroizolace.

Zajímavý článek:  Elektrický ohradník ochrání vašeho psa

Proč sanační omítka?

Abychom víše popsané situace předešli, stačí při výběru omítky sáhnout například po speciální sanační omítce. Sanační omítka díky svým vlastnostem dokáže okolní vlhkost odpařit, zdivu umožňuje dýchat a zabraňuje hromadění a pak i následnému průniku vlhkosti. Díky hydrofobizačním vlastnostem sanační omítky je zajištěna vodoodpudivost, která hraje zásadní roli při ochraně zdiva.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *