Praha je rájem developerských projektů. Ročně jich vznikají stovky

vizualizace_domu_2-770x386

V posledních měsících dosahovaly úrokové sazby hypoték rekordního minima a díky tomu prudce vzrostl zájem o byty. Díky prudkému nárůstu novostaveb a developerských projektů bylo a stále je naštěstí z čeho vybírat. Přestože bylo v letošním roce v prodeji kolem 7 000 bytů, nakonec se ukázalo, že nabídka stále pokulhává za poptávkou. A největší zájem developerů i kupců je samozřejmě směřován na Prahu.

Kombinace nízkých úrokových sazeb, výstavby moderních novostaveb s komfortními byty s malou spotřebou energií, příznivé ceny a prestižní adresy v hlavním městě dělá z Prahy ještě atraktivnější lokalitu pro bydlení, než bývala dříve. Ročně se do prodeje dostávají stovky bytů. A developeři nezastavují a staví stále nové. Výstavba však není směřována pouze do okrajových částí Prahy. Novostavby vznikají téměř v každém městském obvodě.

Jaké jsou ceny nových bytů?

Developerské projekty v Praze nabízejí byty nejrůznějších kategorií, počínaje byty malými a nízkonákladovými a konče komfortními střešními mezonety. Ceny bytů se pohybují od dvou milionů až po 16 milionů korun. Z výpočtů vyplývá, že cena za 1 m2 tak činí 55 000 Kč. Avšak jak konstatují sami developeři, tuto průměrnou cenu snižují hlavně superlevné projekty. Bez nich by se průměrná cena za metr čtvereční pohybovala kolem 60 000 Kč. To by znamenalo sedmi procentní narůst průměrné ceny za 1 m2 oproti loňskému roku.

Zajímavý článek:  Pohodová atmosféra v blízkosti fontán, kašen a vodotrysků

Jaké byty jsou v nabídce?

V nabídce jsou samozřejmě nejen nové byty v Praze, ale také byty starší. Co se starších bytů týče, ty se většinou prodají pod cenu. U klasických ležáků, které nejsou žádoucí, je pak cena za účelem prodeje snižována záměrně. Pod cenou se prodávají i nové byty větších rozměrů, u nichž taktéž není poptávka tak velká. Nejžádanějšími byty jsou byty o dispozicích 1+kk až 3+kk a s rozměry od 50 do 65 metrů čtverečních. Nejenže jsou tyto nové byty s popsanými dispozicemi komfortní, nízkonákladové a za atraktivní cenu, ale zároveň se i lépe pronajímají. U těchto bytů zůstává cena původní, neboť poptávka převyšuje nabídku, a tak developeři nemají důvod jít s cenou dolů. Možnost pronájmu je nadále pro mnoho lidí zajímavým investičním počinem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *