Prodej a nákup družstevního bytu v pár krocích

Prodej družstevního bytu se liší od prodeje bytů v osobním vlastnictví. Družstevní byt nemůžete vlastnit, jeho vlastníkem je družstvo a vy tedy prodáváte či kupujete družstevní podíl s právem nájmu tohoto bytu. Z právního hlediska se jedná o jinou formu vlastnictví, kterou upravují jiné zákony.

Zjistěte ještě před prodejem, jak na tom byt je

Nejdříve zjistěte, jestli platí nějaká omezení pro převod družstevního podílu. Bytové družstvo nemá právo převod zamítnout, stanovy družstva ale můžou zakázat členství právnických osob, cizinců nebo cizinců bez trvalého pobytu v České republice. Poté ověřte, že máte splacenou anuitu a nemáte pozastavené členství. Pokud anuita není splacena, musí dojít ke snížení ceny bytu o její výši.

Zařiďte smlouvu o převodu, nastavte správnou cenu a připravte byt na prodej

Ačkoliv může družstvo požadovat vyplnění vlastního formuláře, my doporučujeme vždy zajistit i smlouvu o převodu. S tou vám nejlépe poradí profesionální realitní makléř. Stejně jako u bytu v osobním vlastnictví je důležité správné nastavení ceny. S jejím určením vám pomůže makléř, který zná dobře trh a umí přihlédnout ke všem okolnostem. Po nastavení ceny nezapomeňte byt profesionálně nafotit, udělat homestaging a poutavě ho inzerovat na správných místech. Více o postupu při prodeji bytu zde.

Zajímavý článek:  Zaléváme tvarované okrasné stromy

Výhody a nevýhody koupě družstevního bytu

Družstevní byty bývají levnější než ty v osobním vlastnictví, někdy až o 30%, nemůžete si na ně ale vzít hypotéku (pouze předhypoteční úvěr). Nové družstevní byty v novostavbách většinou umožňují postupné splácení bez hypotéky. Výhodou družstevních bytů je, že nemusíte platit daň z nabytí nemovitosti a pokud byl prodávající členem družstva aspoň 5 let, neplatí ani daň z příjmu. Prodej družstevního bytu může proběhnout velmi rychle. Kupující se stává okamžitě členem družstva a prodávající dostane ihned svoje peníze. Největší nevýhodou je možnost vyloučení z družstva, pokud opětovně hrubě porušíte povinnosti vyplývající z nájmu.

Před koupí ověřte vlastnictví bytu i stanovy družstva

Při koupi je ale třeba být opatrný a důkladně prověřit vlastnictví bytu. Vždy vyžadujte aktuální potvrzení přímo od družstva, že prodávající je majitelem družstevního podílu. Také chtějte potvrzení o bezdlužnosti vůči družstvu a údaje o výši anuity. Přečtěte stanovy družstva a zjistěte, co všechno vám může družstvo dle stanov zakázat. Stanovy naleznete ve Sbírce listin na stránkách https://justice.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *