Pronájem bytu v Olomouci? Pár rad pro majitele nemovitostí, kteří chtějí postupovat bez rizika

Ať už chcete pronajmout nově nabytou nemovitost nebo již dlouho vlastněné prostory, je dobré vědět, jak postupovat a čemu se vyvarovat. Snem každého majitele nemovitosti je totiž vydělávat a zároveň mít klid na duši.Věděli jste, že pronájmy jsou stále nejčastější volbou pro všechny, kdo hledají nové bydlení? Neustále slyšíme o tom, jak se lidé snaží byty kupovat, o pronájmech se až tolik nemluví. Jaké tedy máte možnosti, pokud se rozhodnete svou nemovitost využít k přivýdělku?V prvé řadě byste si měli ujasnit, na jak dlouho chcete byt pronajmout. Úplně krátkodobým pronájmům současná doba bez turistů moc nenahrává, proto je na místě zvažovat délku střední nebo dlouhou. Pronájem bytu v Olomouci nebude výjimkou.

Pronájem bytu v Olomouci: střednědobý pronájem

Střednědobý pronájem budete nabízet v místech, kde se sezónně pohybují například studenti či zaměstnanci větších firem. Olomouc je z tohoto hlediska ideální. Za umožnění obývat vaši nemovitost na dobu například pouhých 6 měsíců můžete získat o 10 – 20% více peněz. To je výhodné, musíte být ale smíření s tím, že zanedlouho budete nájemce hledat znovu. A nedá se rovněž očekávat, že se tito hosté budou o byt starat jako o vlastní.

Pronájem bytu v Olomouci: dlouhodobý pronájem

Tento typ všeobecně preferuje většina pronajímatelů, protože získávají jistotu pravidelného příjmu. A všichni z nich také samozřejmě touží po slušném a čistotném nájemci, který platí včas a v ideálním případě toho po vás moc nepožaduje.

Jak a kde najít ideálního nájemce? Nabízí se 3 základní cesty:

1. Okruh známých a reference

Můžete hledat ve svém okolí a kontaktovat přátele a známé. Pokud takto někoho najdete, je to skvělé. Neměli byste ale zapomínat na to, že by takovýto nájemce měl mít podobné podmínky jako kdokoliv jiný. To znamená mít nájemní smlouvu s jasně vymezenými podmínkami a také složit zálohu pro případ, že v bytě něco zničí. Spoléhat se na to, že je někdo vaším kamarádem či příbuzným a nic špatného by přece neudělal, se bohužel nemusí vyplatit. Výhodou je ale to, že na danou osobu máte nějaké reference, informace o jeho finanční situaci a schopnosti platit.

Zajímavý článek:  Pronájem kanceláře na Praze 1 skýtá množství výhod

2. Podejte si inzerát

Na internetu je skutečně hodně serverů, které vám umožní byt inzerovat. Nabízet ho samozřejmě lze i prostřednictvím sociálních sítí. Musíte ho však správně nafotit, popsat a vzít na vědomí, že vás od této chvíle bude kontaktovat spousta zájemců. Což je samozřejmě skvělé, ale bude vás tostát dost osobního času.

Se zájemci naplánujete prohlídky a budete se snažit vytipovat, kdo by nejlépe splňoval vaše představy o ideálním nájemci. Musíte mít také jasno o správné výši nájemného i vratné kauce (neboli depozita). Částka za nájem musí odrážet cenovou situaci na realitním trhu dané oblasti, vratná kauce se pohybuje v rozmezí jednoho až tří nájmů. Základem nájemního vztahu je pak smlouva, kterou musíte mít dopředu připravenou a dobře nastudovanou. Promyslete si kolik a jak má nájemce platit za energie.

3. Obraťte se na realitní kancelář

“Realitka” převezme vše za vás. Pořídí kvalitní fotografie místností, připraví text a byt začne nabízet potenciálním klientům. Pravděpodobně využije několik zdrojů – inzertní portály, vlastní databázi apod. Dobré realitní kanceláře také u nájemce prověřují příjmy či případné dluhy.

Je to pro vás jednoznačně nejpohodlnější cesta – nebudete muset zvedat telefony, odpovídat na emaily a trávit čas prohlídkami, na které občas nikdo bez omluvy nedorazí. Vyřídí také všechny právní náležitosti a případný převod energií. Za práci makléře však budete muset zaplatit, obvykle si účtují jeden nájem.

Ať už zvolíte kteroukoliv cestu, doporučujeme ověřit si, má-li pro případ nějaké nehody budoucí nájemce uzavřené pojištění občanské odpovědnosti. Hodně štěstí při výběru!

Věřili byste při hledání nájemců více vlastním silám, nebo zkušenostem realitní kanceláře? Napište nám o svém postoji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *