Jak se kontrolují rozměry s odpovídající technikou
Doma si člověk vezme pravítko či krejčovský metr, v dílně postačí posuvné měřítko. Ale jak se kontrolují rozměry v oblastech, kde hraje obrovskou roli i každá setina milimetru? S pomocí jakých přístrojů se dosahuje vysoké přesnosti?
Vysokou přesnost měření mají 3D měřicí přístroje. Poradí si se součástkami ve velikosti od setin milimetrů do 2,5 metru. Materiál není rozhodující, pro optické 3D měření nejsou problémem ani bílé, černé či lesklé povrchy.
A jak se měří optickými 3D měřicími přístroji?
Měřená součástka se umístí na přístroj a dané místo se kvalitně osvítí. Snímá jej totiž kamera, která přenáší obraz do počítače. Celý přístroj se ovládá pomocí počítačového programu, ovšem všechny hrany a oblouky na součástce si nalezne úplně sám. Změří je a zobrazí v programu, který pak můžete rozkopírovat a použít pro měření více výrobků současně. Výsledkem měření je rovněž vygenerovaný protokol.
Nedokážete si proces moc dobře představit? Není nic jednoduššího než se přijít podívat na měřicí přístroje přímo v akci. V Praze má své předváděcí středisko česká společnost DEOM (DIGITÁLNÍ ELEKTRONICKO – OPTICKÁ MĚŘENÍ).
Přední dodavatel optické měřicí techniky
DEOM působí už od svého založení v roce 2004 nejen v České republice, ale také na Slovenskou a v Polsku. Nabízí kompletní služby v oblasti měřicí techniky – prodej, instalaci, kalibraci, školení, záruční a pozáruční servis. Poradí si i se zakázkovým měřením, programováním a poskytují pronájem přístrojů. V jejich sortimentu najdete 3D skenery, 3D měřicí přístroje, laserové interferometry, digitální profilprojektory i 3D měřicí ramena.
Společnost DEOM na našem trhu zastupuje několik firem. Například 3D skener u ní seženete od korejské firmy SOLUTIONIX, optické měřicí přístroje jsou zase značky MICRO-VU a dále jde o měřicí ramena METRONOR a laserové interferometry LASERTEX.