Jak správně třídit kovy?

Recyklace pomáhá šetřit životní prostředí i náklady na výrobu. Kromě odpadů, které klasicky třídíme do barevných kontejnerů, tedy papír, plast, nápojové kartony a sklo, existují i další suroviny, které má smysl dále recyklovat. Mezi ně patří například kovy. Víte ale, jak je správně třídit a co ve sběrnách nepřijímají?

Česká republika je jednou z nejúspěšnějších zemí, co se týče třídění odpadu. Většina českých domácností pravidelně třídí papír, plast, sklo a nápojové kartony. Předmětem recyklace ale mohou být i jiné suroviny. My se dnes blíže podíváme na třídění kovů.

Kovy patří mezi velmi ceněné suroviny, co se týče další výroby. Jejich sběr probíhá ve sběrných dvorech nebo ve sběrnách zabývajících se výkupem kovového šrotu a kovového odpadu.

Které kovy vám ve sběrnách nevezmou?

Sběrny nemají zájem o plechovky od barev a jiných nebezpečných látek. Dále nerecyklujeme obaly od čokolád, víčka od zavařenin, které obsahují nekovové části, nápojové kartony atd.

Zajímavý článek:  Vichřice, záplavy nebo tornádo? Kryjte se vhodným majetkovým pojištěním!

Pokud se chystáte odnést do sběrny kovový odpad, můžete počítat s tím, že od vás vykoupí ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad, elektroodpad, lehký i těžký kovový šrot nebo domácí spotřebiče jako jsou lednice, pračky nebo trouby.

Výkup za hotové už není možný

Výkup kovů má v ČR dlouholetou tradici, ale stát se neustále potýkal s problémy četných krádeží. Z tohoto důvodu v roce 2015 začalo platit nařízení, které sběrnám zakazuje výkup kovů za hotové. Pokud bude toto nařízení porušeno, hrozí firmám vykupujícím kovový odpad pokuta až do výše 1 milionu Kč.

TSR Czech Republic, s. r. o.

V České republice se výkupem kovového odpadu a kovového šrotu zabývá společnost TSR Czech Republic, s.r.o., a to již od roku 1993. Výkup i další zpracování kovů probíhá na pobočkách společnosti, které naleznete na mnoha místech po celé ČR. Po zpracování kov dále putuje do hutí a sléváren, kde jsou z něj vyráběny další produkty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *