Terasové evergreeny: proč patří mezi nejžádanější materiály teakové a modřínové dřevo?

Terasy z poctivého masivu se v posledních letech staly žádanou součástí rodinných domů, spojující obytný prostor s venkovní přírodou. V otázce volby vhodného dřeva hrají hlavní roli především trvanlivost, ale také snadná opracovatelnost nebo vzhled. Chcete-li být trendy a vsadit na kvalitní dřevo, které dlouho vydrží a plně se přizpůsobí vašim potřebám, mám pro vás dva užitečné tipy.

Teakové terasy vás potěší svou jednoduchou údržbou

Pro milovníky exotiky bývá teak zpravidla první volbou. Jeho textura je důvěrně známá a rychle dokáže splynout s okolním prostředím, pokud jí dáme příležitost. Světle žlutohnědé bělové dřevo připomíná některé zástupce naší flóry, dlouho odolává náročným povětrnostním podmínkám (v tropech se z něj běžně staví například lodě nebo mosty) a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu.

Pokud totiž teak nebudete pravidelně napouštět ochrannými oleji, poradí si sám a svůj povrch obalí tenkou vrstvičkou ve stříbrošedé barvě. Díky ní dřevo uvnitř prken nezačne podléhat zkáze ani po mnoha letech, a přitom bude vypadat pořád skvěle. Pokud vám však záleží spíše na dekorativním vzhledu a s údržbou teakové terasy nebudete mít problém, zaměřte se na druh teaku, který bude lépe splňovat vaše požadavky na vzhled:

  • Pravý barmský teak se může pochlubit světle žlutohnědým bělovým dřevem a výrazným tmavě-zlatohnědým jádrem. Zalíbí se vám i díky půvabnému přímému vláknění.
  • Javský teak se co do barvy barmskému značně podobá, jeho struktura je však různorodější a barevnější. Navíc je o něco levnější, aniž by to jakkoli omezilo jeho odolnost, pevnost, trvanlivost a stabilitu.
Zajímavý článek:  Předsíň se neobejde bez botníku

Terasy z modřínu sází na neopakovatelný vzhled a nízkou cenu

Patříte spíš mezi fanoušky tuzemských dřevin? Pak pro vás budou správnou volbou modřínové terasy ze slezského modřínu. Toto dřevo vyniká svou pružností, pevností a snadnou opracovatelností. Obsah pryskyřice v jeho struktuře odpuzuje vodu a působí jako přírodní impregnace, takže houby si na modřínovém dřevu opravdu nesmlsnou. A chcete-li zvýraznit zajímavou strukturu modřínu, stačí použít některý z kvalitních OSMO olejů a vtisknout tak své terase docela nový vzhled.

Zajímá vás, jak se od sebe terasy z teaku a modřínu opticky liší nebo byste rovnou rádi některou z nich zrealizovali? Pak navštivte stránky specialisty v oboru Au-Mex s.r.o., kde se dozvíte vše, co je třeba –  jasně, stručně a bez zbytečných reklamních triků!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *