Jímka, anebo septik?

Pokud jste se rozhodli obývat chatu, chalupu či jiný rekreační objekt, stojíte před rozhodnutím, jak nakládat s odpady. Nabízí se vám 2 nejběžnější řešení – jímka (žumpa) nebo septik. Obě mají své klady a zápory, a při výběru byste tedy měli zvážit nejen pořizovací náklady, ale i míru využití obytného objektu. Pokračování článku

Jak vlastně funguje kořenová čistička?

Jak vlastně funguje kořenová čistička?

Čističky odpadních vod nemají mezi lidmi zrovna dobou pověst. Je jim připisován hluk, zápach a nepříliš atraktivní vzhled. Přírodní kořenové čističky se ale od svých mechanických konkurentek v mnoha ohledech liší. Jsou účinné, estetické a obejdou se téměř bez údržby.

Právě z těchto důvodů se kořenová čistička objevuje stále častěji nejenom u malých firemních provozů, ale také rodinných domů nebo třeba nemocnic.

Kořenová čistička jako malý mokřad

Přírodní mokřady mají samočisticí schopnosti a kořenová čistička (KČOV) se snaží tento mechanismus maximálně napodobit. Při správně zvolené velikosti nádrže (vzhledem k plánovanému objemu přitékající vody určené k pročištění) KČOV plnohodnotně nahradí klasickou mechanicko-biologickou čističku se vším všudy. A v případě, že potřebujete čističku jen pro nárazový provoz během několika měsíců v roce, je ta přírodní dokonce lepší. Není totiž třeba znovu seřizovat a promazávat součástky, které se během období nečinnosti zasekly nebo porouchaly. Tady totiž všechno obstará gravitace a přirozené biologické, mechanické a fyzikální procesy. A jak to celé funguje?

Do útrob kořenové čističky

Kořenová čistírna prohání odpadní vodu skrz kořenový filtr naplněný jemným štěrkem, který je ideální živnou půdou pro prospěšné bakterie tvořící základ celého čistícího procesu. Kořeny rostlin, díky nimž vypadá celý projekt spíš jako útulná zahrádka, plní funkci druhotnou. Podílejí se především na oxidačně-redukčních a biologických pochodem a v zimě tvoří nezbytnou tepelnou izolaci čističky, bez níž by bakteriální jádro nevlídné venkovní podmínky nejspíš nepřežilo. Všechny tyto prvky pomáhají proměňovat i nebezpečné odpadní látky na zcela neškodné.

Kvalitní projekty od profesionálů

Výstavba kořenové čističky svépomocí končí zpravidla bez potřebných znalostí katastrofou. Proto se vyplatí svěřit takový úkol do rukou profesionálů. Společnost Grania s.r.o. postavila na našem území takových projektů již celou řadu a své technologie i postupy neustále zdokonaluje tak, aby výsledkem bylo vždy spolehlivé, odolné a levné čištění vody za všech okolností pro maximální spokojenost zákazníků.

Odpadkové koše

Odpadkové koše – věc, bez které se neobejde žádný veřejný prostor

Víte, kolik každý z vás vyprodukuje za rok odpadu? Možná vás totiž číslo zaskočí, ale je to přesně 306 kilogramů, tedy necelý jeden kilogram denně.

Abychom neskončili těmito odpadky zavaleni, je nutné je ukládat na příslušná místa. Odtud je odpad svážen na skládky, nebo na recyklační místa kde se z něho vyrábějí další výrobky.

Venkovní odpadkové koše

To se netýká pouze popelnic i panelových či rodinných domů, ale i veřejného prostranství. Tam by ve většině měst a vesnic neměli chybět odpadkové koše venkovní, do kterých může každý kolemjdoucí cokoliv vyhodit. Pokud by jich nebyl dostatek, mnoho lidí by to svádělo k tomu, odhodit cokoliv na zem.

Jedním z kvalitních a profesionálních dodavatelů těchto košů je společnost Abstore.cz, která se na jejich prodej přímo specializuje. Ty jsou prodávány nejčastěji obcím, ale i jiným organizacím a firmám, které provozují určitý venkovní prostor. K dispozici jsou koše o objemu 120 a 140 litrů a samozřejmě s možností barevného odlišení, které je určeno pro třídění odpadu.

Odpadové hospodářství není nic jednoduchého, a aby byl celý proces co nejefektivnější, musí se do něho zapojit každý z nás. Tím je myšleno především třídění odpadu. Pokud tedy v našem okolí máme popelnice na tříděný odpad, určitě jich neváhejte využívat. Není přece nic složitého, rozdělit své odpadky do jednotlivých skupin. Každá taková popelnice bývá přesně popsána a barevně odlišena, aby vám celou práci co nejvíce ulehčila. Právě proto, že řada lidí chce třídit sama od sebe, rozšiřují města a obce své lokality, kam odpadkové koše na tříděný odpad umísťují.

Příklad z nich by si měli vzít i provozovatelé různých soukromých areálů a taktéž podobné koše zřídit. Není to nic drahého a rozhodně tím na mnoho svých návštěvníků udělají velký dojem. Jelikož se o této možnosti neustále mluví, mnoho lidí to přímo vyžaduje.

Pokračování článku