Vůně domova je tou nejkrásnější vůní, která je zároveň neopakovatelná

Z vlastní zkušenosti to známe, dříve než se rozhlédnete při vstupu do místnosti zaznamenáte její typickou vůni. Čich je jedním z nejméně citlivých lidských smyslů. Zatím o něm mnoho nevíme, je nejtajemnějším ze smyslů. Molekuly vůně rozptýlené v okolí zachytí nos při vdechování, jsou odváděny vzhůru k čichovému orgánu.

Tam se rozkmitají čichová čidla, která identifikují vůně. Tyto informace jsou přeneseny do mozku. Schopnost vnímat různé pachy a reagovat na ně není zanedbatelná. Vědci studují vliv feromonů, pachových látek vylučovaných všemi živočichy včetně člověka, které ovlivňují fyziologické funkce i sexuální a sociální chování. Čich je přímo spjat s citovou a emotivní oblastí. Vůně stimulují produkci endorfinů a neurotransmiterů v mozku.

Chceme žít příjemném prostředí a k tomu patří i vůně, které vnímáme kolem sebe.  Pokud zvolíme vhodnou vůni ovlivníme celé prostředí, můžeme zvýšit pracovní energii a nebo naopak vytvořit intimitu. Co tvoří například  vánoční atmosféru? Když se na toto zeptáte, mnoho lidí odpoví, že purpura, vanilka,františek. Bez těchto vjemů bychom byli ochuzeni o mnoho zážitků.

Snad každý zná vonné tyčinky či jehlany

Vonné tyčinky jsou v převážně vyráběny ručně z čistě přírodních surovin jako např. dřevo či kůra exotických stromů. Výroba je starodávné posvátné umění. Vonné tyčinky stavíme do různých dekorativních stojánků v kterých je necháme doutnat. Dnešní trh nabízí velké množství různých vůní. Můžete zapálit vonnou tyčinku s klasickou vůní santálového dřeva či opia, ovocné vůně jako je banán či jahoda a nebo vůně konopí. Můžete si vybrat vůni i podle znamení zvěrokruhu.

Zajímavý článek:  Dvakrát měř, jednou řež!

Další možností, jak provonět příjemně prostředí jsou aromaoleje určené pro použití do aromalamp či do pot pouri a nebo jen k obyčejnému provonění místností či aut. Nejen, že těmito metodami provoníme prostor, ale vkládáme do místnosti i dekorační předměty. Výběr aromalamp je široký a každý si vybere design, dle svého vkusu.

Esenciální oleje – specifické, zajímavé i fascinující

Jsou to 100% přírodní oleje, které můžeme používat  do koupele (Vaše koupelna pak bude dlouho příjemně provoněna),na kapesníčky, které nosíme stále u sebe a v případě potřeby je ihned použijeme (představte si to osvěžení v plném supermarketu), i do aromalamp nebo do rozprašovačů, zvláště v letních  dnech je tato metoda vhodná. U těchto olejů je třeba pečlivě vybírat a zacházet s nimi opatrně, dle návodu, ale odměna je velká.Nejen psychická pohoda, mnoho z těchto olejů má antiseptické účinky či působí jako repelenty, takže naše okolí i pročišťují.

Aromaterapie se neohlíží na roční období, využijete ji stále. Po náročném a ještě horkém dni při koupeli, k odbourání stresu inhalaci z aromalampy, k večernímu posezení na terase zapalte vonnou tyčinku s vůní, která má repelentní účinek. Do místností, kde očekáváte mnoho lidí a těžký vzduch vezměte kapesníček s olejem pro osvěžení či pro zlepšení dýchání. V létě si do auta vyberete osvěžující vůni, v zimním období spíše energizující či antidepresivní.

V tomto článku nemůžeme vyjmenovat účinky všech vůní na lidský organismus, a tak se pusťte sami do objevování tohoto tajemství a budete příjemně překvapeni, co naleznete.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *