Dřevěné podlahy si zamilovali už naši předkové

Dřevo a jeho výhody – proč si ho zamilovali už naši předkové?

Dříve bylo použití dřeva zcela běžné. Prim při tom nehrála jenom jeho snadná dostupnost, ale také vynikající užitné vlastnosti. Předměty ze dřeva se totiž při správné péči bez potíží dožívají i několika desítek let, aniž by na nich byly patrné výrazné známky opotřebení nebo stáří.

Dřevo je velmi odolné proti mechanickému poškození (oděru) i působení slunečních paprsků. Nebledne a dlouhodobě si zachovává krásný vzhled. Ani silně zatěžované podlahové palubky tak nevyžadují žádnou speciální péči. Spokojí se s vlhkým hadrem a občas speciálním přípravkem na dřevěné podlahy. Dřevo je také příjemné na dotek, nestudí a chlubí se skvělými tepelně-izolačními vlastnostmi. Navíc jsou 100% přírodní, neuvolňují žádné škodlivé látky a nepohrdnou jimi proto ani astmatici a alergici.

Ekologický rozměr i snadná renovace

A pokud se přece jen dřevěné podlahy někde poškodí, nejde o žádnou tragédii. Inkriminované místo stačí snadno vyměnit a opotřebené vrstvy přebrousit a přelakovat. A když podlaha doslouží, dřevo lze jednoduše spálit, aniž by byl produkován další odpad. Milovníci ekologie si mohou gratulovat.

Dřevo a podlahové topení? Ale samozřejmě!

Staří tesařští mistři vám nejspíše budou tvrdit, že vaše vyhlédnuté modřínové palubky se s vychytávkami, jako je moderní podlahové topení, rozhodně nesnesou. To už dnes ale naštěstí není pravda. Stačí se poohlédnout po tzv. vícevrstvých masivních podlahách s jádrem z tvrdého dřeva. Nechybí jim nic z výhod klasických dřevěných podlah (snadná pokládka, moderní technologie zámku, precizní povrchové opracování), takže nemusíte dělat kompromisy jen proto, abyste si mohli užívat příjemného tepla od nohou.

Zajímavý článek:  Vinylové podlahy značky Moduleo

Dřevo na palubky vybírejte podle toho, v jaké místnosti se budou vaše masivní podlahy nacházet. Zatímco ložnice či šatna si vystačí s borovicí nebo smrkem, předsíň či obývací pokoj si žádají kousek kvalitní dubové podlahy, která s vhodnou podložkou obstojí i v okolí opravdového rodinného krbu.

Chcete vědět, jestli by dřevěná podlahová krytina vyhovovala i vám? Chtěli byste využít jedinečných vlastností dřeva i v problematických prostorách, jako jsou koupelna nebo kuchyně? Poraďte se s odborníky. Možnosti využití dřeva jsou takřka nekonečné – inspirujte se krásou přírody a přineste ji i do vašeho bydlení!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *