Hypotéka, aneb co vše o ni potřebujete vědět a znát

Hypotéka, neboli hypoteční úvěr je takové poskytnutí peněžních prostředků, které slouží na investice do nemovitosti na území České republiky nebo na její výstavbu či pořízení, a jehož splácení je zajištěno zástavním právem k této nemovitosti. Důležité pro hypotéku je její přísné zaměření a určení poskytnutých peněžních prostředků.

Hypotéka je omezena na využití peněz na koupi stavebního pozemku nebo nemovitosti určené pro bydlení, výstavbu rodinného domu, pořízení stavby pro nebytové účely, modernizaci či rekonstrukci stávající nemovitosti.

Kdo vám poskytne hypoteční úvěr?

Poskytováním hypotečních úvěrů se zabývají specializované instituce, převážně banky (hypoteční banky). Hypoteční úvěr může být poskytnut fyzické i právnické osobě a obvykle slouží na nákup nemovitosti k bydlení.

Co je to bonita a proč je tak důležitá

Důležité při žádání o hypoteční úvěr (o hypotéku) je prokázání bonity. Jedná se o poskytnutí takových informací bance, na základně kterých je daná instituce schopna rozhodnout, zda žadatel o hypotéku je schopen dostát svým závazkům a řádně splácet danou hypotéku ze svých peněžních zdrojů. Jde o prokázání dodatečné výše příjmů žadatele a často v poměru ke svým peněžním výdajům.

Zajímavý článek:  Investujte do zlata s jistotou - švýcarské zlaté slitky s hologramem

Zkrátka zda-li žadateli o hypotéku zbývá dostatečné množství peněz na splátky hypotéky, a aby mu zbyl i dostatek prostředků na obživu.

Hypotéka, aneb co o ni potřebujete vědět
Hypotéka, aneb co o ni potřebujete vědět

Hypotéka musí být řádně zajištěna

Každý hypoteční úvěr musí být řádně zajištěn zástavním právem k nemovitosti, která je zapsaná v katastru nemovitostí a žadatel je jejím vlastníkem. Je nutné danou nemovitost nechat pojistit minimálně do výše úvěru proti živelným rizikům a pojistné plnění nechat vinkulovat ve prospěch banky. Odhadní cena zastavené nemovitosti je vyšší než výše hypotéky. Je to z jednoho prostého důvodu.

Víte, jak zařídit refinancování hypotéky? Přečtěte si tento článek.

V případě nesplácení propadá nemovitost bance, která se jí samozřejmě snaží co nejrychleji prodat. Tím pádem nebude daná nemovitost prodána za celou odhadní cenu, ale pod cenou, tudíž si tímto způsobem kryje banka takříkajíc záda. Obvyklá maximální hranice výše úvěru je okolo 85 % odhadní ceny nemovitosti.

Hypotéka musí být řádně zajištěna
Hypotéka musí být řádně zajištěna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *