Jak zkrášlit zahradu?

cegoh / Pixabay

Sakura – nádech Japonska

K nejkrásnějším na jaře kvetoucím stromem patří okrasné třešně nazývané také sakury. Kvést začínají koncem dubna růžovými nebo bílými plnými květy. Během kvetení jsou tyto dřeviny skutečně nádherné a nepřehlédnutelné. Během léta příjemně stíní a na podzim jsou atraktivní i díky pěkně vybarvený listí.

Zajímavá je také červenohnědá lesklá kůra sakur která upoutá hlavně v zimě. Sakury mají několik zajímavých kultivarů. Např. Kanzan je nejstarší Sakurou přivezen do Evropy a má zajímavý nálevkovitý tvar koruny. Doroste do výšky 3 – 5 m. Kultivar Amanogawa má zase efektní sloupovitý růst, a proto se hodí i do menších zahrad a do předzahrádek. Sakury potřebují slunné místo, mírně vlhkou půdu a důležité je, aby v okolí jejich kmene nerostla žádná plevel ani vysoká tráva. Zkrášlit zahradu vám dokáže určitě byť jen jedná jediná Sakura.

I zahradou ve výkopu lze zkrášlit zahradu

Na výstavě zahradního designu v Londýně se to inspirativními nápady jen hemžilo. Představena tam byla zahrada vybudovaná pod úrovní terénu doslova ve vytěžené jámě. Na první poslech sice nepředstavitelné, ale v reálu zajímavé řešení. Stěny výkopu byly samozřejmě kvalitně zpevněné, tato netradiční zahrada se může pochlubit dokonce i jezírkem s rybami a se zahradním altánem.

Vysazeny do ní byly hlavně stínomilné druhy dlouhověkých a nenáročných rostlin a např. také vlhkomilné rostliny. Díky stísněnému prostoru je zde totiž vyšší vzdušná vlhkost a specifická klima. Zahrada má japonský nádech, rostou v ní japonské sakury, azalky a rododendrony a vysazených je v ní i množství tvarovaných stálezelených dřevin. Nechybí ani kameny a štěrk. Do této netradiční a harmonii dýchající zahrady se schází po schodech.

Domeček pro slepice

I domek pro drůbež může mít přívětivější podobu a příjemně tak zapadne do zahrady např.. venkovské výsadby. V zahraničí je výběr i v tomto směru poměrně široký, protože drůbež přece jen patří k venkově a jsou lidé, kteří si bez ní své venkovské zahrady ani nedovedou představit. Nejoblíbenější jsou domečky ze dřeva, natřené výraznějšími barvami, příjemná může být i bílá barva. Dvorek s drůbeží tak díky takovým domečkem nemusí být černým Petrem zahrady.

Zajímavý článek:  Springfree představuje nejbezpečnější trampolíny na světě!
Temperamentní Irezina

V dubnu byste měli pomalu pomýšlet na výsadbu okenních truhlíků a nádob letničkami. Zpestřením výsadeb mohou být i některé letničky či trvalky, které sice nevynikají bohatým kvetením, ale spíše atraktivní zbarveným olistěním. Tropická trvalka Iresina (Iresine) má nádherné karmínové a červené olistění a stonky. Během léta vytvoří iv našich podmínkách av nádobách nízký a hustého olistění trs, avšak jen tehdy, pokud bude umístěna na slunném místě. Konce stonků ireziny třeba zaštipovat a tím se podpoří je hustší olistění.

Sazenice této ne mrazuvzdorné rostliny lze koupit již v tomto období. Na terasy a balkony vnáší netradiční a temperamentní atmosféru, je ideální pro milovníky netradičních rostlin a individualisty.

Zažeňte od sebe stres

Jaro je obdobím změn, a ty byste rozhodně měli uskutečnit i ve své zahradě. Udělejte vše pro to, aby zahrada byla místem, kde vyženete stres, zrelaxujete a dostanete se do příjemné rovnováhy. Vytvořte si někde v zahradě kde se cítíte nejlépe, příjemnou oddechovou zónu, pořiďte si lehátka, houpací sítě, měkké polštáře, vysaďte si příjemně vonící trvalky a letničky (přírodní aromaterapie), vybudujte si jezírko nebo si opatřete malou fontánu. Zurčící voda navodí pocit pohody a harmonie. Při výsadbě se zaměřte na trvalky s listy v různých odstínech zelené, prospěje to unaveným očím.

Kvetoucí dřeviny ve váze

V tomto období již kvetou různé okrasné dřeviny a přichází i čas šeříků a kalina. Květy jsou na pohled tak krásné a často i voňavé, že lákají k odtržení a přenesení do bytů. Jenže často zanedlouho po vložení do vázy s vodou vadnou. Pokud si budete chtít vytvořit svěží a jarem dýchající aranžmá z rozkvetlých větviček okrasných dřevin, musíte zrealizovat několik menších úprav. V první řadě je dobré z větviček odstranit všechny listy. Třeba nechat jen pár kolem květů. Velmi důležitá bude úprava konců stonků. Ty je třeba těsně před vložením do vody rozklepat kladivem nebo paličkou na maso. Díky tomu pak i kvetoucí šeřík vydrží ve váze mnohem déle. Nezapomeňte přidat do vody výživu pro řezané květiny, v květinářstvích dostat i speciální výživu pro šeříky.

Tulipány na balkoně

Ještě stále si můžete pořídit kvetoucí tulipány v květináčích a vysadit si jimi nádoby na terasách a balkonech. Výsadby nezapomeňte pravidelně zavlažovat a po odkvětu můžete cibule vysadit do zahrady nebo před dům. Jde o krátkodobou, ale velmi efektní barevnou i voňavou dekoraci.

ADD / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *