Vana - místo pro relaxaci

Vana – místo pro vaši relaxaci a odpočinek

Vana - místo pro relaxaci

PDImage / Pixabay

Schopnost relaxovat a uvolnit se je dnes téměř umění. Teplá koupel – ať už s pěnou, vonnými oleji nebo léčivými solemi – nesporně patří k nejoblíbenějším, a přitom i účinným způsobem relaxace, která je dostupná přímo doma a v případě potřeby ji lze využívat i denně.

Stísněné podmínky starých bytů vedly mnohé lidi k rozhodnutí vzdát se vany na úkor prostorově úspornější, ale praktičtější sprchy. Povzbuzovali je do toho rady a doporučení odborníků, kteří tvrdili, že sprchování je zdravější, hygieničtější a ekonomičtější. Nesmíme však zapomínat na jeden velmi důležitý aspekt naší doby – stres, který se na nás valí ze všech stran. Jak se ho zbavit? Takovou službu vám může poskytnout právě stará dobrá vana!

Najít si místo na vanu se určitě vyplatí

Pokud si to můžete dovolit, určitě stojí za to dopřát vaně dostatek místa. Pro pocit pohody je důležitý design – a to nejen samotné vany, ale i okolí, do kterého je zasazena. Koupelna nemusí mít striktně účelový a hygienicky působící vzhled. Pokud se vám více zamlouvá styl vaší ložnice nebo obývacího pokoje, neváhejte si ho přenést i do koupelny, kde nejraději relaxujete. Pokud vám k dokonalému pocitu uvolnění pomáhá atmosféra luxusu, dopřejte si extravagantní doplňky – ať už v podobě zdobeného rámu na zrcadle, křišťálového lustru v koupelně či jiných elegantních doplňků, jako jsou sošky, vázičky, svícny a pod.

Mnozí lidé se mylně domnívají, že čím je vana větší, tím je luxusnější. Pokud jde o účty za teplou vodu a prostor, který zabere, tak určité ano. Nemusí to však platit i pokud jde o komfort, který nabízí. Na to, abychom se během koupele dokázali skutečně dobře uvolnit a cítili se ve vaně bezpečně, je důležitá ergonomie vany – tedy její vnitřní tvarování.

[quote]Kluzké a hladké materiály, ze kterých se vyrábějí vany, neustále nutí člověka, aby si hledal nějaký opěrný bod, o který se může zachytit, opřít nebo zapřít.[/quote]

Při menších modelech vany je tento problém vyřešen jednoduše – jejich délkou. Stabilitu dosáhneme tím, že se zapřeme nohama. Pro komfort je důležitý i sklon zadní části vany, případně opěrka na hlavu. Při velkých vanách, resp. malých bazénech je z hlediska bezpečnosti důležité ergonomické tvarování jednotlivých sedadel. To je dnes běžné zejména při tzv. vířivkách, které nabízejí hydroterapeutickou masáž vodním proudem nebo bublinkami.

Zajímavý článek:  Koupelny Pegas jsou správnou volbou

Velmi dobré možnosti tvarování umožňují zejména syntetické materiály na výrobu van, jakým je nejčastěji akrylát. Při tvarování tohoto materiálu není problém vyrobit jakýkoliv tvar. Běžné jsou opěrky na ruce, na nohy, nebo ergonomicky tvarovaná sedadla.

Podstatně omezenější možnosti tvarování poskytuje plech. Přesto mnozí dávají přednost vanám z tohoto materiálu pro jeho pevnost a stabilnost. Jde zejména o klasicky tvarované vany, které mohou být volně stojící. Naproti tomu dobře tvarovatelný akrylát vyžaduje oporu nebo nosnou konstrukci, takže se z něj častěji vyrábějí vany určené k zabudování. Moderní alternativu nabízejí odlévané vany, vyráběné z polyakrylátů nebo z akrylátů zpevněných kamennou drtí. Také, pokud se rozhodnete pro hydromasážní vanu, budete si vybírat převážně z akrylátových modelů.

V případě, že chcete mít vanu, ale už nemáte místo na samostatnou sprchu, je třeba počítat s tím, že se vaše vana bude používat převážně na sprchování. Takovou vanu třeba přizpůsobit tomuto účelu a nespokojit se jen s obligátní ruční sprchou. Ne mnohem náročnější, ale zato podstatně komfortnější řešení je namontovat na zeď držák, do kterého si můžeme ruční sprchu upevnit. V případě, že vám nebo vaší rodině nevyhovuje stabilní umístění sprchy v jedné výšce, můžete si zajistit tyč, po níž se může držák na sprchu posouvat podle potřeby.

O něco luxusnější řešení nabízí sprchový panel, který kromě běžné sprchy nabízí i možnosti hydromasáže správně mířeným proudem vody.

[quote]Ať už se rozhodnete pro sprchový panel nebo jen pro držák na ruční sprchu, nezapomeňte si k vaně namontovat sprchový závěs či zástěnu, která vaši koupelnu ochrání před prskající vodou.[/quote]

PublicDomainPictures / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *