Jaké “trable” vás čekají před stavbou rodinného domu?

Vážně se chcete pustit do stavby? Jste o tom skálopevně rozhodnutí? Měli byste být, protože, až se pustíte do toho administrativního maratónu, vycouvat už tak snadno nepůjde.

Zdánlivě nekonečná administrativa a projekt domu jsou základem nového bydlení.

Co je třeba zařídit před stavbou domu?

Typ pozemku a jeho výběr

Základními parametry výběru stavební parcely jsou rozloha a charakter terénu. Tato kritéria je nutné zvážit s ohledem na další stavební plány. Klasický řadový domek lze postavit na pozemku o rozloze 300m2. Samostatně stojící rodinný dům pak potřebuje prostor 800 m2 a více. Při vybírání mějte na paměti, že stavební zákon nepovoluje zastavění celé plochy, je třeba zajistit volný prostor – dva metry od hranice pozemku, tři metry od cesty.

Vaši sousedi vám rovněž nesmějí být blíže než na sedm metrů.

Co se charakteru pozemku týká, věnujte pozornost sklonu. Čím prudší bude, tím nákladnější, delší a obtížnější bude stavba. Ideální variantou je rovina.

Stavební povolení

Bez řádného posvěcení od příslušných úřadů není možné stavět. Stavby větší než 150m2 vyžadují stavební povolení (je třeba vyplnit žádost se všemi údaji) a vyjádření od několika úřadů. Jde o povolení týkající se elektrických, plynárenských nebo vodárenských sítí, telekomunikací či požární ochrany, hygieny.

Zajímavý článek:  Automatický zavlažovací systém – pohoda do vaší zahrady

Celý proces papírování může být až na několik týdnů i měsíců, proto doporučujeme přistoupit k úředním formalitám s náležitým předstihem a s včasným opatřením všeho potřebného.

Projekt a vizualizace stavby

V dnešní době je možno velmi jednoduše kontaktovat společnost, která se zabývá tvorbou projektů. Lze si prohlédnout katalog rodinných domů a vybrat již připravený projekt nebo si nechat vytvořit nový. Moderní počítačová vizualizace vám umožní prohlédnutí variant umístění a řešení celého domu ještě před prvním ‘’hrábnutím’’ do země.

‘’Vizualizace stavby nabízí realistickou představu, jak bude nový domov vypadat, na rozdíl od technických výkresů. Vizualizace by měly být samozřejmě dostupné jak pro interiérové řešení, tak pro celkovou exteriérovou podobu,“ uvádí společnost Apex-arch.cz, která připravuje detailní architektonické studie a projekty staveb i interiérového vybavení.

a

http://www.apex-arch.cz/projekty-rodinnych-domu/ecologic/zero/

b

http://www.apex-arch.cz/projekty-rodinnych-domu/prestige/we-feel-good/

c

http://www.apex-arch.cz/projekty-rodinnych-domu/prestige/rha1/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *