Jarní údržba dřevěných oken 

Každá dřevěná okna potřebují adekvátní péči, abychom prodloužili jejich životnost i zachovali hezký vzhled. Na co se připravit během jara?

Jarní úklid

Okna je samozřejmě nutné čas od času i umýt a jarní období je ideální. Při příliš nízkých teplotách totiž mycí prostředek nefunguje, zatímco při příliš vysokých se odpařuje, takže rovněž neplní žádoucí funkci. Teploty nad nulou jsou tedy z tohoto hlediska nejlepší, je vhodné, pokud dosahují minimálně 5 °C.

Vzhledem k tomu, že okna bývají po zimě znečištěna hodně, je potřeba skutečně nic nevynechat: Důkladně teplou vodou omyjeme rámy, a to i z vrchní strany. Nezapomeneme ani na prostor mezi okny. Postupujeme od rámů přes skla. Jarní sluníčko nám zároveň i rychle ukáže případné šmouhy na okenních tabulích.

Ošetření oken balzámem

Na jaře bychom měli taktéž po důkladné očistě přistoupit k ošetření oken balzámem. Optimálně bychom měli volit takovou značku, kterou doporučil konkrétní výrobce. Balzám pomůže k opravení drobných trhlinek v materiálu oken a současně je připraví na náročné období nadcházejícího léta. Také dokáže efektivně oživit vzhled.

Vzhledem k tomu, že k tomuto typu ošetřování jsou vhodné teploty v rozmezí 5 až 20 °C, přichází čas k aplikování balzámu znovu i na podzim. Dřevo je totiž podobně výrazné zátěži vystaveno nejen v létě, ale i v zimě. Okna bychom na náročné podmínky tedy měli předem připravit.

Aplikace lazury na dřevo

Podobně přichází v těchto přelomových částech roku čas na pravidelné ošetření lazurou. Ta dokáže povrch účinně chránit před působením UV záření.

Zajímavý článek:  Podle čeho se vybírá dveřní kování?

Lazura na dřevo může být tenkovrstvá nebo silnovrstvá. Silnovrstvé lazury na materiálu vydrží i několik let, uvádí se až deset u těch vysoce kvalitních. Nevýhodou ale je to, že se s nimi o něco složitěji pracuje, je totiž vždy nejprve odstranit starou vrstvu. Tenkovrstvá lazura se do dřeva vsákne, proto se musí zhruba každé tři roky obnovovat. Nanášení je ale znatelně snazší.

Lazura nebo lak, kde je rozdíl

Lazura není jedinou alternativou, druhou možnost představuje lak. Oba typy produktů mají za účel dřevo chránit a rozhodně nelze říci, který z nich je „lepší“. Vybíráme tak primárně na základě svého vkusu.

Krycí barva na okna totiž schová jeho původní vzhled, zatímco lazura kresbu dřeva „přizná“. Což má výhodu v tom, že vzhledem k mnoha různým variantám tónování můžete mít poměrně snadno „nová“ okna, aniž byste je museli hned měnit.

I u barvy na dřevěná okna je potřeba brát v potaz její kvalitu i jednoduchost aplikace. Barvy na okna Osmo přinášejí zcela nový princip nátěrů na přírodní bázi. Ve složení dominují oleje a vosky na dřevo.

Oleje dokáží proniknout hluboko do struktury dřeva a postarat se mu tak přirozenou ochranu, kdežto vosk zajistí ochranu zvnějšku. Vzhledem k vysokému obsahu barevných pigmentů jsou nátěry též charakteristické svou silnou vydatností.

V porovnání s konvenčními barvami je asi dvojnásobná, což přináší i značnou finanční úsporu. Velký výběr včetně ekonomických balení najdete na www.oleje-osmo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *