Kitchen Home Luxury Home Interior  - TA9141985 / Pixabay

Kuchyňské osvětlení je nedílnou součástí kuchyňské linky

Kuchyňské osvětlení slouží jak k osvětlení celé místnosti, tak i určitého místa, zejména kuchyňské linky. Abychom měli dobré osvětlení, je vhodné mít více druhů osvětlení než jen centrální. K dalšímu osvětlení patří osvětlení stolu, stropu a pracovní plochy. Závěsné lustry a lampy je vhodné volit podle počtu osob sedící u stolu.

Existuje celá řada možností osvětlení v kuchyni. Nejvíce jsou využívány bodovky, lampy, lustry a poměrně novinkou jsou LED diody na lineárním pásku. Jednotlivé druhy osvětlení jsou vhodné k odlišným druhům využití.

Rozlišujeme několik druhů osvětlení

  • Centrální osvětlení kuchyně – jedná se osvětlení celé místnosti. Toto světlo by mělo být jasné. Proto se využívá bíle fluorescenční zářivkové světlo. K centrálnímu osvětlení celé místnosti je vhodné používat lustry, které jsou zavěšeny na stropě uprostřed místnosti.
  • Bodová světla osvětlují určitou část místnosti. Tento druh světel pomáhají doplnit centrální osvětlení kuchyně. Umísťují se na dna horních skříněk nebo se připevňují na zeď. Velmi praktická jsou zejména bodová světla trojbokého hranolu s dotykovým ovládáním, které je umístěno pod horní skříňkou.
  • Vestavěné osvětlení osvětluje zejména pracovní plochu. Tím je práce bezpečnější a lehčí. Možné je také využít moderní druh osvětlení, kterým je halogenová svítidla. Jako svítidla pod kuchyňskou linkou je nejvhodnější využít zářivková světla a LED diody.
  • Součástí osvětlení kuchyně je také světlo, které je součástí digestoři. Jedná se o stropní světlo nebo světlo, které je zabudované z boku.
Zajímavý článek:  Měli bychom při výbavě kuchyně sázet spíše na sklokeramiku nebo indukci?

Moderní záležitostí je také náladové světlo. Můžeme si nastavit intenzitu záření v souvislosti na tom, jakou máme náladu nebo podle situace.

Osvětlení kuchyně nemusí mít jen známou žlutou barvu

V dnešní době již existují také barevné světla, která pomáhají změnit vzhled místnosti a pomáhají nám také zlepšovat soustředění nebo náladu.

Při výběru osvětlení kuchyně je důležité brát v potaz orientaci místnosti, velikost a počet oken. Máme-li kuchyni orientovanou na sever, je vhodné volit spíše pastelové barvy, méně záclon a závěsů a vybírat nábytek světlejší barvy. Pro osvětlení místnosti se využívá více světel s vyšším výkonem. To samé platí, budeme-li mít kuchyni orientovanou na východ. V případě, že máme kuchyni orientovanou na západ či na jih, neexistují zde žádná omezení.

Uvažujeme-li o výšce umístění osvětlení, rozhodujícím kritériem je výška pracovní desky. Od té je pak odvozena výše osvětlení. Pracovní plocha musí být osvětlena tak, aby si uživatel při práci nestínil vlastním tělem a osvětlení by nemělo také svítit přímo do obličeje. Pro je vhodné umísťovat světla pod horní skříňky.

Kitchen Remodelling Mississauga  - AuraKitchens / Pixabay
AuraKitchens / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *