Air Conditioning Air Conditioning  - Tumisu / Pixabay

Nechcete protopit víc, než opravdu musíte? Vsaďte na ekvitermní řízení kotle

Nejspíš to také znáte – přijdete domů a místo příjemně vytopených místností vás čeká ledová sprcha nebo naopak pekelně vytopené inferno. A to všechno jen proto, že vlastníte starší modely kotlů bez adekvátní regulace.

Ta se totiž zdaleka nemusí řídit jen teplotou, nasnímanou uvnitř místností. Naopak – existují totiž mnohem spolehlivější a přesnější kritéria. Zjistěte, jaké výhody má třeba ekvitermní regulace vytápění.

Vytápění, které se řídí venkovní teplotou

Pro začátek prozraďme, co vlastně toto slovo znamená. Pokud bude mít regulace vašeho kotle u sebe uveden výraz ekvitermní, pak to značí, že se řídí podle aktuální naměřené teploty venkovního vzduchu. Vytopení místností tedy za všech okolností odpovídá aktuálnímu počasí.

A proč je to důležité? Tento typ regulace vytápění kotlů vám totiž může ušetřit velkou část výdajů za vytápění. A to jednoduše proto, že vždy topí zcela optimálně. Ne pokaždé je však možné tuto moderní technologii použít.

Ekvitermní křivka jako základ správné techniky

Pokud si však prostorový termostat s ekvitermním řízením teploty pořídíte a očekáváte, že bude okamžitě pracovat podle vašich přání a potřeb, mýlíte se. Ze všeho nejdříve je totiž nutné dobře nastavit tzv. ekvitermní křivku. Jednoduše lze říci, že tato veličina popisuje závislost intenzity vytápění kotle na venkovní teplotě.

Zajímavý článek:  Zásoby palivového dřeva na zimu vám zajistí OPTIMTOP

Určuje se vždy podle tepelných ztrát vaší nemovitosti a její nastavení patří výhradně do rukou odborníka. Teprve poté si můžete být jistí, že váš kotel topí opravdu přes tak, jak má. A jak vlastně tento systém dokáže šetřit náklady? Jednoduše tím, že vám pohlídá teplotu otopné vody. Tu totiž není nutné udržovat v příliš intenzivní výši – až na výjimku několika opravdu mrazivých dní v roce. Na konci topné sezóny tedy budete svým účtem za vytápění příjemně překvapeni. A kde se o tomto typu šetření výdajů v domácnosti dozvědět víc? Navštivte blog na stránkách EON.cz.

Air Conditioning Temperature Control  - REDQUASAR / Pixabay
Nechcete protopit víc, než opravdu musíte? Vsaďte na ekvitermní řízení kotle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *