Nejsou stavebníci ani materiál. Kdo chce stavět, musí čekat

Vrací se snad éra socialismu, kdy stavba domu či rekonstrukce nebyly ani zdaleka tak jednoduché jako dnes? V poslední době totiž chybí stále více řemeslníků a brigádníků. Navíc je nedostatek stavebního materiálu a v některých lokalitách se z určitého zboží stává “podpultovka”. Zájemci čekají na cihly, tvárnice i izolaci až několik dlouhých měsíců.

Některé firmy musí odmítat zákazníky, kteří chtějí začít se stavbou ihned. Bez ohledu na to, zda jde o stavbu či rekonstrukci, se domlouvají minimálně osm měsíců předem. Kdyby přijali více zakázek, nemohly by je realizovat kvůli nedostatku materiálu.

V praxi může časová prodleva způsobit stavebníkovi nemalé problémy, protože stavební povolení platí pouhé dva roky – v rámci tohoto období musí stavba začít, jinak dokument pozbude platnosti.

Proč ale chybí základní stavební materiál? Odborník pracující pro známé stavebniny v Praze (HAMAX) uvedl, že na vině jsou velké developerské firmy, které kapacity výroby vykupují dopředu. Na tvárnice a cihly se čeká zhruba čtyři měsíce, ale často i o několik týdnů více, protože dodavatelé nemají dostatek řidičů či se potýkají s problémy s dopravci.

Zajímavý článek:  Toužíte po rodinném domu na klíč? Víme, jak se nenapálit

Lidem, kteří nechtějí stavět svépomocí a jsou odkázáni na pracovníky stavební firmy, nezbývá než čekat, až se na ně dostane. Dalším důvodem je totiž výrazný úbytek zaměstnanců a živnostníků v segmentu stavebnictví. Oproti stavu z prvního čtvrtletí roku 2008 jejich o 10 % méně.

Stavební firmy se zároveň potýkají s nedostatkem brigádníků. Ti, ačkoliv jim je nabízena nadstandardní odměna, jsou velmi nespolehliví a často nedorazí do práce. Podobnou situaci však řeší také v zahraničí. Nedostatek lidí trápí i firmy v Německu, Francii a dalších evropských státech.

Existuje vůbec způsob, jak v současné době postavit či zrekonstruovat bydlení co nejdříve? Ano, ale musíte mít štěstí a najít firmu či řemeslníky, kteří zrovna nemají nabitý kalendář. Případně se pustit do práce vlastními silami. A najít levné stavebniny, které mají na skladě dostatek stavebního materiálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *